Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Predsednik Florjančič na zasedanju Svetovnega združenja pravnikov

08.07.2021 / Vrhovno sodišče

V španskem glavnem mestu Madrid je v ponedeljek in torek potekalo zasedanje Svetovnega združenja pravnikov (WJA), ki se ga je na posebno vabilo predsednika WJA Javierja Cremadesa udeležil tudi predsednik Vrhovnega sodišča RS mag. Damijan Florjančič. Udeleženci so se prvi dan poklonili spominu na lani preminulo ameriško vrhovno sodnico Ruth Bader Ginsburg, drugi dan pa je bila pozornost namenjena problematiki vladavine prava. Udeležence kongresa je sicer nagovoril tudi španski kralj Felipe VI, ki je med drugim izpostavil pomen načela pravne države in v tem okviru tudi neodvisnosti sodstva.

vsrs_svetovno_združenje_pravnikov_8jul2021.jpg

Udeleženci kongresa so precej pozornosti namenili vladavini prava v 21. stoletju. Predstavljeni so bili pogledi na pomembnost neodvisnosti sodišč v Evropi, Severni in Južni Ameriki, razprava pa je bila poleg tega namenjena tudi pomenu svobode medijev za demokracijo.

V okviru sekcije o neodvisnosti sodstva v Evropi je drugi dan zasedanja udeležence nagovoril tudi predsednik Florjančič. Opozoril je na pomen uravnoteženih razmerij med različnimi vejami oblasti, ki se lahko nevarno zamajejo na škodo neodvisnosti sodstva. V tem kontekstu je opozoril na lanske nesprejemljive izjave najvišjih predstavnikov izvršilne oblasti, zaradi katerih je na njegovo pobudo nato prišlo do javnega srečanja med predstavniki vseh treh vej oblasti pri predsedniku republike, na katerem so razpravljali o razmerjih med vejami oblasti in izboljšanju sodelovanja ter komunikacije. Javnost se je imela na ta način možnost seznaniti s pomenom neodvisnosti sodstva ter s tem, kje pri tem nastajajo težave.

Predsednik slovenskega Vrhovnega sodišča je predstavil tudi odločbo Ustavnega sodišča RS o spornosti parlamentarne preiskovalne komisije, ki naj bi ugotavljala politično odgovornost (tudi) sodnikov v zvezi z določenimi sodnimi postopki. V zaključnem delu pa je poudaril, da je zagotavljanje neodvisnosti sodstva nikoli končana zgodba, ki terja neprestano čuječnost. “Zgledna ustavna in zakonska ureditev namreč ne zadoščata, da bi bili lahko brezskrbni pri tem izjemno pomembnem vprašanju, ki v temelju zagotavlja obstoj pravne države,” je še izpostavil predsednik Florjančič.

Prvi dan zasedanja je bil sicer namenjen spominu na preminulo dolgoletno ameriško vrhovno sodnico Ruth Bader Ginsburg, ki se je v kolektivni spomin zapisala predvsem zaradi zavzemanja za enakost spolov in državljanske pravice. Ginsburgova je bila tudi prva ženska, ki je prejela nagrado Svetovnega združenja pravnikov za mir in svoboščine, ki ima na področju prava podobno veljavo kot Nobelova nagrada. V okviru poklona preminuli ameriški vrhovni sodnici so podelili tudi častne medalje z njenim nazivom. Zaradi njihovega zavzemanja za enakost spolov jih je prejelo osem pravnic, med njimi tudi predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde.

Srečanje se je isti dan nadaljevalo še z razpravo o prispevku mednarodnih sodišč k enakopravnosti in spoštovanju načel pravne države. V njej so med drugimi sodelovali predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice prof. Robert Ragnar Spanó, podpredsednica Sodišča EU Rosario Silva de Lapuerta in predsednik Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Piotr Hofmański.

Zasedanje Svetovnega združenja pravnikov je sicer predstavljalo uvod v slovesno obeležitev Svetovnega kongresa pravnikov, ki bo v začetku decembra v Kolumbiji.

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.