Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Na mednarodnem seminarju programa HELP o družinskem pravu in človekovih pravicah

17.09.2019 / Vrhovno sodišče

V Ljubljani se bo danes zaključil dvodnevni mednarodni seminar programa HELP Sveta Evrope na temo družinskega prava in človekovih pravic, na katerem se je zbralo okoli 90 udeležencev iz Slovenije, Bolgarije, Francije, Grčije, Hrvaške, Litve, Poljske, Portugalske, Romunije in Španije. Ob včerajšnji otvoritvi dogodka je zbrane nagovoril podpredsednik Vrhovnega sodišča RS dr. Miodrag Đorđević, sicer že od leta 2015 predstavnik Slovenije za program HELP, s katerim se podpira izobraževanje pravnih strokovnjakov o človekovih pravicah.

"Neodvisnost sodstva je soodvisna od integritete sodstva. Skupaj z njegovo neodvisnostjo in nepristranskostjo je predpogoj za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin, za udejanjenje vladavine prava in spoštovanje pravne države. Zato je pomembno okrepiti poklicne veščine in znanje sodnikov. Stalno izobraževanje in usposabljanje je namreč temeljni sodnikov poklicni standard in merilo njegovega odnosa do sodniškega poslanstva. Stalno izobraževanje sodnikov ni le pravica sodnikov, temveč tudi naša dolžnost in pravica državljanov. Strokovno znanje in kakovostne sodne odločbe so namreč tisto, kar krepi integriteto sodnika, sodstva in s tem pravne države." je v pozdravnem nagovoru izpostavil dr. Đorđević in dodal, da je v tem kontekstu pomembno zavedanje o pomenu in spoštovanju človekovih pravic, kar zadeva sodišča, pa je pomembno njihovo upoštevanje že od začetka sojenja na prvi stopnji. Ob tem je spomnil tudi na pomen Bruseljske deklaracije, iz katere izhaja, da naj države podpisnice na nacionalni ravni okrepijo prizadevanja za izobraževanje sodnikov, tožilcev in odvetnikov o Evropski konvenciji o človekovih pravicah (EKČP).

Poleg dr. Đorđevića se mednarodnega seminarja, ki poteka v ljubljanskem hotelu Slon, med slovenskimi sodniki udeležujeta tudi vrhovna sodnica dr. Mateja Končina Peternel in višja sodnica Maša Butenko, ki bo vodila e-tečaj, ki bo potekal v nadaljevanju.

Evropski program za izobraževanje o človekovih pravicah za pravne strokovnjake (HELP) podpira države članice Sveta Evrope pri izvajanju EKČP, saj je namenjen krepitvi zmožnosti sodnikov, odvetnikov in tožilcev v vseh 47 državah članicah, da uporabljajo EKČP pri vsakodnevnem delu. Gre za kolegialno evropsko omrežje za izobraževanje o človekovih pravicah, ki zbira dobre prakse, nudi nasvete in sprejema načrt razvoja s prednostnimi področji, ki jih je treba razviti v učnih načrtih in gradivih HELP. Mrežo HELP sicer sestavljajo predstavniki nacionalnih institucij za usposabljanje omenjenih pravnih strokovnjakov.

Tokratni mednarodni seminar v Ljubljani so pripravili na Centru za izobraževanje v pravosodju, ki deluje pod okriljem Ministrstva za pravosodje. To je že tretji tovrsten dogodek v Sloveniji, pred tremi leti je namreč v Portorožu potekal seminar o pravicah delavcev, lani spomladi pa so pravni strokovnjaki prav tako v Ljubljani razpravljali o nasilju nad ženskami in družinskem nasilju.

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.