Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Slovenija kot prva izvedla spletni tečaj programa HELP Sveta Evrope o svobodi izražanja

25.01.2021 / Vrhovno sodišče

V petek, 22. januarja, je bil v Sloveniji na daljavo izveden uvodni spletni tečaj programa HELP Sveta Evrope, ki je bil namenjen izobraževanju o uresničevanju pravice do svobode izražanja in njenih mejah. Na tečaju je sodeloval tudi podpredsednik Vrhovnega sodišča RS dr. Miodrag Đorđević, sicer kontaktna oseba pri Svetu Evrope, ki je med drugim poudaril, da brez pravice do svobode izražanja ni demokracije, pri čemer je pomembno, da ta pravica ni absolutna.

Evropski program za izobraževanje o človekovih pravicah za pravne strokovnjake (HELP) podpira države članice Sveta Evrope pri izvajanju Evropske konvencije o človekovih pravicah, saj je namenjen krepitvi zmožnosti sodnikov, odvetnikov in tožilcev v vseh 47 državah članicah, da omenjeno konvencijo uporabljajo pri vsakodnevnem delu.

Tokratnega spletnega tečaja se je poleg dr. Đorđevića, ki je opozoril tudi na pomembnost izobraževanj o spoštovanju in varovanju človekovih pravic, udeležila tudi vodja HELP programa Sveta Evrope Eva Pastrana, ki je izpostavila odlično sodelovanje s HELP Slovenija in ob tem poudarila, da se je število uporabnikov HELP tečajev v Sloveniji v lanskem letu povečalo kar za 85 odstotkov.

Ustavni sodnik dr. Rok Čeferin je v svoji predstavitvi prikazal meje svobode izražanja skozi sodno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice in Ustavnega sodišča RS, vodja sektorja v oddelku Sveta Evrope za informacijsko družbo Urška Umek pa je spregovorila o standardih svobode izražanja pri Svetu Evrope in izpostavila tudi trenutne izzive na področju svobode medijev in novinarstva.

Slovensko različico HELP tečaja o svobodi izražanja je sicer pripravila višja sodnica z Višjega sodišča v Celju Maša Butenko, ki bo kot pooblaščena skrbnica tudi vodila spletni tečaj. Ta bo trajal od 8 do 10 tednov, udeležilo pa se ga bo 30 pravnih strokovnjakov iz vrst sodnikov, državnih odvetnikov, državnih tožilcev ter svetovalcev varuha človekovih pravic. Udeleženci bodo po uspešnem zaključku prejeli spričevala, potrjena s strani Sveta Evrope in Centra za izobraževanje v pravosodju kot sodelujočih v projektu. Po pilotni izvedbi bo slovenska različica tečaja objavljena na javni spletni platformi HELP, kjer bo na voljo vsakomur za samostojno učenje.

Program HELP izvaja spletne tečaje v 47 državah članicah Sveta Evrope, pa tudi v drugih zainteresiranih državah. Na tak način promovira in spodbuja izobraževanje o človekovih pravicah v Evropi, in sicer o Evropski konvenciji o človekovih pravicah, sodni praksi Evropskega sodišča za človekove pravice, o postopkih pred tem sodiščem ter o izvršitvah njegovih sodb. Trenutno na svoji javni platformi ponuja 36 tematskih tečajev, ki so na voljo tudi javnosti.

Objava na spletni strani HELP (v angleškem jeziku)

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.