<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep Cst 279/2021

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2021:CST.279.2021
Evidenčna številka:VSL00047310
Datum odločbe:14.07.2021
Senat, sodnik posameznik:Renata Horvat (preds.), Helena Miklavčič (poroč.), Nada Mitrović
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:stečajni postopek nad pravno osebo - končanje stečajnega postopka brez razdelitve upnikom - sklep o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom - ugovor zoper sklep - relevantni ugovorni razlogi - pomanjkanje razlogov - nedovoljen ugovor - zavrženje ugovora

Jedro

Pritožnica ne v ugovoru ne sedaj v pritožbi ne trdi, da je sploh podan kakšen od ugovornih razlogov po četrtem odstavku 379. člena ZFPPIPP. Odločitev sodišča prve stopnje, da je ugovor pritožnice nedovoljen, zaradi česar ga je zavrglo, je zato pravilna že iz tega razloga in je pritožnica z navajanjem pritožbenih razlogov, ki gredo preko razlogov iz četrtega odstavka 379. člena ZFPPIPP, ne more izpodbiti.

Izrek

Pritožba se zavrne in se sklep sodišča prve stopnje potrdi v delu, v katerem se nanaša na zavrženje ugovora zoper sklep o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom ugovor A. Š. zoper sklep o nagradi upravitelja, opr. št. St 0000/2017 z dne 9. 4. 2021 (PD 97), in zoper sklep o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom, opr. št. St 0000/2017 z dne 14. 4. 2021 (PD 98), ki ju je sodišče prejelo 20. 4. 2021 (PD 99 oz. PD 101) zavrglo (1. točka izreka) in predlog A. Š. za povračilo stroškov v zvezi z gornjima ugovoroma zavrnilo (2. točka izreka).

2. Zoper sklep se je pritožila A. Š. iz vseh pritožbenih razlogov po prvem odstavku 338. člena Zakona o pravdnem postopku – ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju – ZFPPIPP. Pritožbenemu sodišču je predlagala, da pritožbi ugodi, izpodbijani sklep pa razveljavi le v delu, ki se nanaša na končanje stečajnega postopka in zadevo vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Sodišče prve stopnje je s sklepom z dne 14. 4. 2021 (PD 98) odločilo, da se stečajni postopek konča, ne da bi bila opravljena razdelitev upnikom, upravitelj pa se razreši. Zoper sklep je pritožnica vložila ugovor. Ugovor je sodišče prve stopnje z izpodbijanim sklepom zavrglo ne le zato, ker pritožnici ni priznalo legitimacije za vložitev pravnega sredstva, temveč tudi zato, ker je presodilo, da ugovor ni dopusten, saj pritožnica v njem ni uveljavljala nobenega od zakonsko dopustnih razlogov za ugovor proti sklepu o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom.

5. Iz prvega odstavka 378. člena ZFPPIPP izhaja, da če je stečajna masa neznatne vrednosti ali ne zadošča niti za stroške stečajnega postopka, sodišče na predlog upravitelja odloči, da se stečajni postopek konča, ne da bi bila opravljena razdelitev upnikom (v nadaljnjem besedilu: sklep o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom) in v tem primeru se preizkus terjatev ne opravi (peti odstavek 378. člena ZFPPIPP). Proti sklepu o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom je dovoljen ugovor, o katerem odloča sodišče, ki je izdalo sklep (prvi odstavek 379. člena ZFPPIPP), pri čemer lahko v primeru če je sklep o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom izdan preden je opravljen preizkus prijavljenih terjatev v skladu s tem zakonom, ugovor vloži vsak upnik, ki verjetno izkaže svojo terjatev do stečajnega dolžnika. Četrti odstavek 379. člena ZFPPIPP pa nadalje določa, da je dovoljeno z ugovorom izpodbijati le odločitev sodišča o končanju postopka, ker: 1. je vrednost premoženja stečajnega dolžnika ocenjena prenizko ali so stroški stečajnega postopka ocenjeni previsoko, 2. je verjetno, da v stečajno maso spada določeno premoženje, ki ni bilo upoštevano, ali 3. je verjetno, da bi bilo z izpodbijanjem dolžnikovih pravnih dejanj mogoče povečati premoženje, ki spada v stečajno maso.

6. Sodišče prve stopnje verjetnosti obstoja terjatve upnice do stečajnega dolžnika ni presojalo, zato o njeni legitimaciji v tem postopku ni bilo pravilno odločeno, a slednje na pravilnost izpodbijane odločitve ne vpliva. Kot že navedeno, je sodišče prve stopnje njen ugovor kot nedopusten zavrglo tudi zato, ker je presodilo, da v njem pritožnica ni uveljavljala nobenega od zakonsko dopustnih razlogov za ugovor proti sklepu o končanju stečajnega postopka brez razdelitve upnikom. Teh ugotovitev pa pritožba z ničemer ne napada. Pritožnica ne v ugovoru ne sedaj v pritožbi ne trdi, da je sploh podan kakšen od ugovornih razlogov po četrtem odstavku 379. člena ZFPPIPP. Odločitev sodišča prve stopnje, da je ugovor pritožnice nedovoljen, zaradi česar ga je zavrglo, je zato pravilna že iz tega razloga in je pritožnica z navajanjem pritožbenih razlogov, ki gredo preko razlogov iz četrtega odstavka 379. člena ZFPPIPP, ne more izpodbiti. Pritožbeno sodišče se zato do njih tudi ni opredeljevalo.

7. Ker pritožba ni utemeljena in ker tudi niso podani razlogi, na katere višje sodišče pazi po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP), je višje sodišče pritožbo zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo (2. točka prvega odstavka 365. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP).


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (2007) - ZFPPIPP - člen 378, 378/1, 378/5, 379, 379/1, 379/4

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
03.08.2021

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDQ5NTE2