<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep I Cp 110/2019

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2019:I.CP.110.2019
Evidenčna številka:VSL00021745
Datum odločbe:27.03.2019
Senat, sodnik posameznik:mag. Gordana Ristin (preds.), Suzana Ivanič Lovrin (poroč.), Barbka Močivnik Škedelj
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO
Institut:pritožba zoper sklep višjega sodišča - nedovoljena pritožba - revizija - nedovoljena revizija - vrednost izpodbijanega dela sodbe - postulacijska sposobnost

Jedro

Pritožba zoper sklep višjega sodišča ni dopustna, saj gre za sklep, zoper katerega ni predvidena pritožba po ZPP. Tudi če bi vlogo tožene stranke obravnavali kot revizijo, tudi ta ni dovoljena, ker ni vložena po odvetniku in ker vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe ne presega 40.000,00 EUR. Poleg tega je prepozna.

Izrek

I. Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zavrglo pritožbo tožene stranke z dne 26.3.2018.

2. Zoper ta sklep vlaga pritožbo (v dveh vlogah) dedič tožene stranke I. M. V pritožbi se sklicuje na nekatere določbe Ustave RS, Zakon o pravdnem postopku (ZPP), Zakon o upravnem postopku (ZUP), Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), Kazenski zakonik (KZ-1), v pritožbi naštete sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice, sodbo Ustavnega sodišča RS v zadevi Patria, nekaj členov Evropske konvencije o človekovih pravicah skupaj s protokoli, Zakon o varstvu potrošnikov, Zakon o sodiščih, Listino Evropske unije o temeljnih pravicah. Navaja, da komunalno podjetje terja plačilo za storitev, ki ni bila izvedena. Sodišče bi moralo upoštevati ustavno pravico, ki vsakomur zagotavlja možnost pritožbe proti odločbam sodišč, ne glede na to, če ima oseba opravljen pravniški državni izpit. Sodišče bi moralo pritožbo glede na 23. člen Ustave RS presojati vsebinsko. Predlaga izvedbo javnega in poštenega sojenja, zaslišanje vseh prič in izvrševanje temeljnih človekovih pravic.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Sodišče prve stopnje je ravnalo pravilno, ko je vlogo pritožnika z dne 26.3.2018, naslovljeno kot pritožba zoper sklep Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 2482/2017, z dne 28.2.2018, zavrglo. Pravilno je pojasnilo, da pritožba zoper sklep višjega sodišča ni dopustna, saj gre za sklep, zoper katerega ni predvidena pritožba po Zakonu o pravdnem postopku (ZPP1). Tudi če bi vlogo tožene stranke obravnavali kot revizijo, tudi ta ni dovoljena. Vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe ne presega 40.000,00 EUR. Revizija je poleg tega prepozna upoštevajoč 367. člen ZPP in 367. b člen ZPP. Prav tako tožena stranka ni izkazala, da ima opravljen pravniški državni izpit, zato je revizija nedovoljena. Glede obveznega zastopanja po odvetniku v revizijskem postopku je višje sodišče že v sklepu z dne 28.2.2018 pritožniku pojasnilo, da je takšna ureditev dopustna z vidika ustavnih določb.

5. Ker pritožbeno sodišče v pritožbenem postopku odloča zgolj o pravilnosti konkretne odločitve, ki se s posamezno pritožbo izpodbija, ob tem ni mogoče posegati v že pravnomočne odločitve, ki so bile sprejete v teku tega postopka, zato se do takšnih očitkov pritožbeno sodišče ne opredeljuje.

6. Pritožba je glede na obrazloženo neutemeljena. Ker pritožbeno sodišče ni ugotovilo niti kršitev, na katere je dolžno paziti po uradni dolžnosti (2. odst. 350. člena ZPP), je pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP).

-------------------------------
1 Ur. l. RS, št. 26/1999 s spremembami.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 86, 86/3, 86/4, 343, 367, 367b

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
25.04.2019

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDI3OTM4