<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 686/2015

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2015:CST.686.2015
Evidenčna številka:VSL0073648
Datum odločbe:17.11.2015
Senat, sodnik posameznik:Andreja Strmčnik Izak (preds.), Mateja Levstek (poroč.), Irena Dovnik
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:stečajni postopek nad pravno osebo - upravitelj - položaj in pristojnosti upravitelja - procesna legitimacija za vložitev pritožbe - nedovoljenost pritožbe

Jedro

Upravitelj ni stranka postopka zaradi insolventnosti, pritoži se lahko le zoper sklepe, ki zadevajo njega osebno (razen v primeru, da je vložil ugovor proti odpustu obveznosti), torej zoper sklepe o njegovi nagradi in stroških ter zoper sklepe o njegovi razrešitvi. Sicer te pravice nima, kar je povsem skladno z njegovo vlogo v insolvenčnem postopku.

Izrek

Pritožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom upravitelju dalo soglasje za plačilo stroškov stečajnega postopka v skupni višini 581,57 EUR, v presežku pa je njegov predlog zavrnilo.

2. Zoper navedeni sklep se je upravitelj pravočasno pritožil.

3. Pritožba ni dovoljena.

4. Upravitelj ima pravico vložiti pritožbo samo proti tistim sklepom, za katere tako določa zakon (2. odstavek 126. člena ZFPPIPP). V obravnavani zadevi je sodišče prve stopnje odločalo o upraviteljevem predlogu za izdajo soglasja k plačilu stroškov stečajnega postopka, ki so nastali v zvezi z dvema sodnima postopkoma. Za take sklepe pa ZFPPIPP ne določa, da bi imel upravitelj pravico do pritožbe zoper njih. Upravitelj namreč ni stranka postopka zaradi insolventnosti, pritoži se lahko le zoper sklepe, ki zadevajo njega osebno (razen v primeru, da je vložil ugovor proti odpustu obveznosti), torej zoper sklepe o njegovih nagradi in stroških ter zoper sklepe o njegovi razrešitvi. Sicer te pravice nima, kar je povsem skladno z njegovo vlogo v insolvenčnem postopku. Upravitelj namreč ni stranka postopka zaradi insolventnosti, je njegov organ (1. odstavek 97. člena ZFPPIPP), sodnik, ki vodi postopek, pa mu daje navodila za njegovo delo, ki so zanj obvezna (1. odstavek 101. člena ZFPPIPP). To pa pomeni, da mora ravnati tako, kot mu je naložilo sodišče prve stopnje, čeprav se morda s stališčem sodišča ne strinja. To sicer ne pomeni, da ne bi smel izraziti pomislekov proti navodilom, ki jih prejme od sodišča, vendar pa mora slediti odločitvi sodišča in s pritožbo ne more izpodbijati izdanih sklepov.

5. Zato upraviteljeva pritožba v tej zadevi ni dovoljena in jo je višje sodišče zavrglo (1. točka 365. člena ZPP v zvezi s 1. odstavkom 121. člena ZFPPIPP).


Zveza:

ZFPPIPP člen 97, 97/1, 101, 101/1, 126, 126/2.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
27.01.2016

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExMzg5ODkx