<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 421/2015

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2015:CST.421.2015
Evidenčna številka:VSL0073580
Datum odločbe:21.07.2015
Senat, sodnik posameznik:Andreja Strmčnik Izak (preds.), Irena Dovnik (poroč.), Mateja Levstek
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:postopek osebnega stečaja - ugovor proti odpustu obveznosti - tek začetka roka za ugovor proti odpustu obveznosti - nastanek ovire - zakonski rok

Jedro

Ugovora obstoja ovir za odpust obveznosti ni mogoče zavreči kot prepoznega le zato, ker je ovira nastopila po poteku roka iz 1. točke 404. člena. V nasprotnem primeru bi prišlo do negiranja zakonske določbe, ki odpusta obveznosti ne dovoljuje, če za to obstaja ovira. Vendar pa začne v tem primeru šestmesečni rok teči z dnem nastanke ovire in se izteče šest mesecev po tem, ko je ovira za odpust nastala. Navedeni rok daje varstvo dolžniku in njegovim pričakovanjem v zvezi z odpustom obveznosti, upnikom in upravitelju pa nalaga skrbnost, da bodo pravočasno vložili ugovor proti odpustu obveznosti.

Izrek

Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep se razveljavi in se ugovor zavrže.

Obrazložitev

1. Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje ustavilo postopek odpusta obveznosti in zavrnilo predlog za odpust obveznosti.

2. V pritožbi zoper sklep dolžnik uveljavlja pritožbene razloge napačne uporabe materialnega prava in procesnih določb ZFPPIPP (napačna uporaba 404. člena in neuporaba 405. člena ZFPPIPP). Predlaga, da višje sodišče pritožbi ugodi in izpodbijani sklep razveljavi ter zavrže ugovor stečajnega upravitelja.

3. Pritožba je utemeljena.

4. Šestmesečni rok za vložitev ugovora proti odpustu obveznosti (1. točka 404. člena ZFPPIPP), ki začne teči od objave oklica o začetku postopka za odpust obveznosti, je zakonski rok, ki ga ni mogoče podaljšati. Pri presoji pravočasnosti ugovora pa je potrebno upoštevati, da se navedeni rok lahko nanaša samo na stanje, kakršno je bilo najkasneje v času objave oklica o začetku postopka odpusta obveznosti. Ugovora obstoja ovir za odpust obveznosti ni mogoče zavreči kot prepoznega le zato, ker je ovira nastopila po poteku roka iz 1. točke 404. člena (tako tudi odločbe: VSL sklep Cst 148/2013, VSL sklep Cst 4/2011, VSL sklep Cst 191/2014). V nasprotnem primeru bi prišlo do negiranja zakonske določbe, ki odpusta obveznosti ne dovoljuje, če za to obstaja ovira. Vendar pa začne v tem primeru šestmesečni rok teči z dnem nastanke ovire in se izteče šest mesecev po tem, ko je ovira za odpust nastala. Navedeni rok daje varstvo dolžniku in njegovim pričakovanjem v zvezi z odpustom obveznosti, upnikom in upravitelju pa nalaga skrbnost, da bodo pravočasno vložili ugovor proti odpustu obveznosti.

5. Iz listinske dokumentacije v spisu izhaja, da je bil ugovor proti odpustu obveznosti vložen šele 19. 3. 2015, ovira, ki jo z ugovorom uveljavlja upravitelj, pa je nastala s pravnomočnostjo sodbe, s katero je bil stečajni dolžnik obsojen za kaznivo dejanje proti premoženju in gospodarstvu (sodba Okrožnega sodišča v Kopru I K 24863/2011 z dne 2.6.2014). Zato višje sodišče pritrjuje pritožbi, da se je rok za vložitev ugovora iztekel šest mesecev kasneje (2.12.2014). Zaradi navedenega je pritožbi ugodilo in razveljavilo sklep sodišča prve stopnje (3. točka 365. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP).

6. Ker je upravitelj ugovor proti odpustu obveznosti vložil prepozno, je višje sodišče njegov ugovor zavrglo (prvi odstavek 405. člena ZFPPIPP).


Zveza:

ZFPPIPP člen 404, 404/1, 405, 405/1.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
30.10.2015

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExMzg2NDg5