<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VDSS Sklep Psp 123/2019

Sodišče:Višje delovno in socialno sodišče
Oddelek:Oddelek za socialne spore
ECLI:ECLI:SI:VDSS:2019:PSP.123.2019
Evidenčna številka:VDS00029191
Datum odločbe:27.09.2019
Senat:Nada Perič Vlaj (preds.), Edo Škrabec (poroč.), Elizabeta Šajn Dolenc
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO
Institut:nepopolna pritožba

Jedro

ZPP ureja pisne vloge v fizični in elektronski obliki. Pisna vloga v fizični obliki je napisana ali natisnjena in lastnoročno podpisana. Vloži se s pošiljko po pošti, z uporabo sredstev komunikacijske tehnologije, izroči se neposredno organu ali po osebi, ki opravlja posredovanje vlog kot svojo dejavnost. Vloga v elektronski obliki pa je v elektronski obliki in je podpisana z elektronskim podpisom, ki je enakovreden lastnoročnemu. Vloži se v informacijski sistem sodstva, ki samodejno potrdi prejem vloge. Obvezna sestavina obeh vrst vlog, torej fizične in elektronske, je podpis vložnika. Čeprav je elektronski podpis enakovreden lastnoročnemu, je predviden le za vloge v elektronski obliki. Vloga v fizični obliki mora biti podpisana lastnoročno.

Izrek

Pritožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je ustavilo postopek zoper Center za socialno delo A. (I. točka izreka). Tožbo v delu na priznanje pravice do denarne socialne pomoči, plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje in kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev po vlogi, vloženi z dne 29. 2. 2012, v najvišjih zakonsko določenih zneskih in za najdaljše obdobje, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi in podredno na odpravo odločb št. ... z dne 27. 3. 2012 ter vrnitev zadeve v ponovno upravno odločanje, je zavrglo (II. točka izreka). Tožbeni zahtevek na odpravo odločbe št. ... z dne 5. 9. 2016 in sklepa št. ... z dne 2. 11. 2015 je zavrnilo (III. točka izreka). Sklenilo je, da tožnica krije svoje stroške postopka sama (IV. točka).

2. Zoper sodbo in sklep se pritožuje tožnica iz vseh pritožbenih razlogov. Sodne odločbe ni mogoče preizkusiti. Postopek proti Centru za socialno delo A. sploh ni tekel. Postavljen sodni izvedenec ni izvedenec za forenzično-kriminalistične tehnične preiskave, temveč za preiskave rokopisov in podpisov. Skliceval se je na zastarele teze forenzičnega preiskovanja pisav, zato je mnenje nestrokovno. Opozarja na izvedensko mnenje drugega izvedenca grafologa iz drugega sodnega postopka. Ni podpisala vročilnice, kar je tudi dokazala. Sodni izvedenec ni mogel z gotovostjo ugotoviti, da je podpis njen. Zanesljivost je le 50 %. Sicer pa sploh ni odgovoril na postavljeno vprašanje, saj je v dopolnitvi mnenja ocenil 75 % zanesljivost, nato pa se sploh ni mogel več opredeliti. Sodno izvedensko mnenje zato ne potrjuje, da je podpis na vročilnici njen. Vročilnico je brez njene vednosti podpisal in pošto nezakonito prevzel nekdo drug, zato je vročitev odločbe z dne 27. 3. 2012 nezakonita. Poziv, naj sodni izvedenec dopolni mnenje, ji ni bil vročen. Stalno prebivališče je imela od leta 1985 prijavljeno na naslovu B., vendar tam ni ves čas bivala. Zahteva povrnitev stroškov upravnega in sodnega postopka na prvi stopnji.

3. Pritožba je nepopolna.

4. Pritožbeno sodišče ugotavlja, da je tožnica obravnavano pritožbo poslala priporočeno po pošti, ne da bi jo lastnoročno podpisala.

5. Po 335. členu Zakona o pravdnem postopku (ZPP)1 mora pritožba obsegati navedbo sodne odločbe, zoper katero se vlaga, izjavo, da se izpodbija v celoti ali v določenem delu, pritožbene razloge in podpis pritožnika. Podpis pritožnika je zaradi avtentičnosti identitete vlagatelja ne le obvezna, temveč nujna sestavina pritožbe. Če pritožba ni podpisana, je po 3. odstavku 343. člena ZPP nepopolna in se zavrže, ne da bi se jo vračalo v dopolnitev (336. člen ZPP). Zakonski zahtevi po nujnosti podpisa pritožbe sledi tudi sodna praksa, ki je že zavzela stališče, da se zavrže pritožba, vložena po elektronski poti,2 in celo pritožba, vložena v fotokopiji3.

6. Vložnik mora vlogo podpisati, razen če to zaradi oblike vloge ni mogoče. Za izviren podpis vložnika se šteje njegov lastnoročni podpis kot tudi elektronski podpis, ki je enakovreden lastnoročnemu (3. odstavek 105. člena ZPP). V kakšni obliki se lahko vloži vloga, je določeno v 105.b členu ZPP. Vloga je pisna vloga v fizični ali elektronski obliki. Pisna vloga je vloga, ki je napisana ali natisnjena in lastnoročno podpisana (vloga v fizični obliki), ali vloga, ki je v elektronski obliki in je podpisana z elektronskim podpisom, ki je enakovreden lastnoročnemu podpisu (vloga v elektronski obliki). Vloga v fizični obliki se vloži tako, da se pošlje po pošti, z uporabo sredstev komunikacijske tehnologije, izroči neposredno organu ali po osebi, ki opravlja posredovanje vlog kot svojo dejavnost. Vloga v elektronski obliki se vloži tako, da se vloži v informacijski sistem sodstva, ki vložniku samodejno potrdi prejem vloge.

ZPP torej ureja pisne vloge v fizični in elektronski obliki. Pisna vloga v fizični obliki je napisana ali natisnjena in lastnoročno podpisana. Vloži se s pošiljko po pošti, z uporabo sredstev komunikacijske tehnologije, izroči se neposredno organu ali po osebi, ki opravlja posredovanje vlog kot svojo dejavnost. Vloga v elektronski obliki pa je v elektronski obliki in je podpisana z elektronskim podpisom, ki je enakovreden lastnoročnemu. Vloži se v informacijski sistem sodstva, ki samodejno potrdi prejem vloge. Obvezna sestavina obeh vrst vlog, torej fizične in elektronske, je podpis vložnika. Čeprav je elektronski podpis enakovreden lastnoročnemu, je predviden le za vloge v elektronski obliki. Vloga v fizični obliki mora biti podpisana lastnoročno.

7. Nobenega dvoma ni, da je obravnavana pritožba natisnjena in poslana priporočeno po pošti, vloga v fizični obliki. Kot taka bi morala biti podpisana lastnoročno. Tovrstnega podpisa pa pritožba, ki je podpisana elektronsko, ne vsebuje. Navedeno je za pritožbeno rešitev zadeve glede na vse predhodno navedeno tudi edino relevantno.

8. Ker torej pritožba ni podpisana v skladu z ZPP, je ni dopustno vsebinsko obravnavati, temveč jo je potrebno na podlagi 352. člena ZPP kot nepopolno zavreči.

-------------------------------
1 Ur. l. RS, št. 73/2007 - uradno prečiščeno besedilo s spremembami.
2 Npr. Psp 188/2019.
3 Npr. I Cp 2067/2018.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 105, 105/3, 105b, 336, 343, 343/3.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
26.12.2019

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDMzODYz