Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Poročilo Evropske komisije pritrjuje ocenam o napredku slovenskega sodstva

21.07.2021 / Vrhovno sodišče

Vrhovno sodišče RS pozdravlja ugotovitve iz poročila Evropske komisije o vladavini prava v EU, saj pritrjujejo ocenam o napredku slovenskega sodstva, ki ga zaznavajo tudi druge merodajne mednarodne raziskave. Med drugim je v poročilu že tretje leto zapored zaznano izboljševanje zaupanja javnosti v sodniško neodvisnost.

Tudi Evropska komisija v poročilu opozarja na vprašanje varovanja neodvisnosti sodnikov in odločbo Ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da sta Zakon o parlamentarni preiskavi in Poslovnik o parlamentarni preiskavi protiustavna, saj ne določata ustreznega mehanizma, s katerim bi bilo mogoče preprečiti protiustavno poseganje v neodvisnost sodstva, s čimer omogočata nedopustne pritiske na delo sodnikov.

Iz poročila je med drugim mogoče razbrati zaključek, da pravosodne institucije v naši državi (vključno z Ustavnim sodiščem) ustrezno zagotavljajo vladavino prava, ne glede na odmike, ki smo jim pri tem občasno priča pri drugih dveh vejah oblasti. Poročilo ob tem omenja tudi sploh prvo srečanje predstavnikov vseh treh vej oblasti pri predsedniku republike oktobra 2020, ki je bilo namenjeno razpravi o vladavini prava in razmerjih med vejami oblasti.

V zvezi z epidemijo covida-19 so v poročilu Evropske komisije izpostavljene možnosti za izboljšave pri uporabi elektronske komunikacije med sodišči in strankami v postopku. Hkrati pa poročilo na področju učinkovitosti sodstva, tako kot že tudi Letno poročilo o učinkovitosti in uspešnosti sodišč 2020, zaznava rahel padec uspešnosti dela sodišč zaradi številnih omejitev, povezanih z epidemijo. Izziv še vedno ostajajo tudi postopki v zadevah gospodarskega in finančnega kriminala, medtem ko so bili postopki na področju pranja denarja v obravnavanem obdobju vendarle nekoliko krajši.

V poročilu Evropske komisije ni ostalo neopaženo niti zavzemanje sodstva za razpravo o spremembah oz. izboljšanju podlag v zvezi z disciplinskimi postopki proti sodnikom, za katero se zavzemata tako Sodni svet kot Vrhovno sodišče. V ozadju teh prizadevanj je predvsem želja po večji učinkovitosti disciplinskih postopkov, pri čemer mora biti morebitna reforma na tem področju skladna z zakonodajo EU in priporočili Sveta Evrope, še izpostavlja poročilo Evropske komisije.

Poročila Evropske komisije o vladavini prava v EU 2021

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.