<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

Sklep I Up 51/2014

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Upravni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2014:I.UP.51.2014
Evidenčna številka:VS1014613
Datum odločbe:19.02.2014
Opravilna številka II.stopnje:Sodba UPRS I U 928/2013
Senat:Martina Lippai (preds.), Milica Štern (poroč.), Irena Badovinac-Bjelič
Področje:PRAVO VIZUMOV, AZILA IN PRISELJEVANJA
Institut:mednarodna zaščita - zavrnitev prošnje v pospešenem postopku - očitno neutemeljena prošnja - izvorna država - neskladje s podatki spisa - bistvena kršitev določb postopka

Jedro

S tem, ko se sodišče prve stopnje do tožbenih ugovorov (v zvezi z izvorno državo) ni argumentirano opredelilo in zato takšne sodbe ni mogoče preizkusiti, je po presoji Vrhovnega sodišča podana bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu.

Izrek

Pritožbi se ugodi, izpodbijana sodba se razveljavi in se zadeva vrne sodišču prve stopnje, da opravi nov postopek.

Obrazložitev

1. Z izpodbijano sodbo je sodišče prve stopnje na podlagi prvega odstavka 63. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) zavrnilo tožnikovo tožbo zoper odločbo tožene stranke, št. 2142-142/2013/2 (1312-12) z dne 23. 5. 2013. Z navedeno odločbo je tožena stranka na podlagi 2. in 3. točke prvega odstavka 55. člena Zakona o mednarodni zaščiti (v nadaljevanju ZMZ) v pospešenem postopku zavrnila tožnikovo prošnjo za mednarodno zaščito kot očitno neutemeljeno.

2. Sodišče prve stopnje se strinja z odločitvijo tožene stranke in se sklicuje na določbo drugega odstavka 71. člena ZUS-1. Tudi po presoji sodišča prve stopnje tožnik ne izpolnjuje pogojev za mednarodno zaščito, kot jih določata 26. in 28. člen ZMZ.

3. Tožnik vlaga pritožbo zoper navedeno sodbo iz vseh pritožbenih razlogov. Med drugim navaja, da je bil rojen na Danskem kot vojni begunec, ko se je vrnil v Bosno in Hercegovino, pa je bil nenehno preganjan, ker je drugačne vere, nezakonski otrok in ker je njegov oče Hrvat. Vsa leta je živel v človeka nevrednih razmerah, država in njene institucije pa ga niso hotele zaščititi. Zgodilo se mu je preveč dejanj preganjanja, da bi lahko vsa naštel in obrazložil ob podaji prošnje. Na Hrvaškem je bival 4 dni zato, da bi si uredil prebivališče in osebno izkaznico, ter je bil v tem času žrtev diskriminatornih upravnih postopkov in ukrepov v tej državi, saj mu osebne izkaznice niso izdali. Izpodbijana sodba se opredeljuje le do dogodkov v Republiki Hrvaški, čeprav je tožena stranka prošnjo zavrnila tudi glede preganjanja v Bosni in čeprav je tožnik v tožbi izrecno izpodbijal odločitev tožene stranke tudi v tem delu. Sodišče je s tem zagrešilo absolutno bistveno kršitev določb postopka in tožniku kršilo pravice iz 22., 23. in 25. člena Ustave. Predlaga, da Vrhovno sodišče pritožbi ugodi in izpodbijano sodbo razveljavi ter zadevo vrne sodišču prve stopnje v novo sojenje.

4. Tožena stranka na pritožbo ni odgovorila.

5. Pritožba je utemeljena.

6. Mednarodna zaščita v Republiki Sloveniji se po določbi 2. člena ZMZ lahko prizna v obliki statusa begunca ali statusa subsidiarne zaščite (prvi odstavek). Status begunca se prizna državljanu tretje države, ki se zaradi utemeljenega strahu pred preganjanjem, temelječim na rasi, veri, narodni pripadnosti, pripadnosti določeni družbeni skupini ali določenem političnem prepričanju nahaja izven države, katere državljan je in ne more ali zaradi takega strahu noče uživati varstva te države ali osebi brez državljanstva, ki se nahaja izven države, kjer je imela običajno prebivališče in se zaradi utemeljenega strahu ne more ali noče vrniti v to državo (drugi odstavek). Status subsidiarne oblike zaščite pa se prizna državljanu tretje države ali osebi brez državljanstva, ki ne izpolnjuje pogojev za status begunca, če obstaja utemeljen razlog, da bi bil ob vrnitvi v izvorno državo ali državo zadnjega običajnega bivališča, če gre za osebo brez državljanstva, soočen z utemeljenim tveganjem, da utrpi resno škodo, kot jo določa 28. člen tega zakona (tretji odstavek). V 28. členu ZMZ je določeno, da resna škoda zajema smrtno kazen ali usmrtitev (prva alineja); mučenje ali nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kazen prosilca v izvorni državi (druga alineja); resno in individualno grožnjo za življenje ali osebnost civilista zaradi samovoljnega nasilja v situacijah mednarodnega ali notranjega oboroženega spopada (tretja alineja).

7. Po presoji Vrhovnega sodišča bi moralo sodišče prve stopnje v obravnavani zadevi presoditi zakonitost odločbe tožene stranke, in sicer tako, da bi presodilo, ali je tožena stranka v upravnem postopku glede tožnika pravilno odločila, ko je zavrnila njegovo prošnjo za priznanje mednarodne zaščite glede na v 2. členu ZMZ določene pogoje za priznanje obeh statusov, in sicer statusa begunca in statusa subsidiarne oblike zaščite.

8. Pri tem je, kot izhaja iz predloženih spisov, bila tožnikova istovetnost v postopku ugotovljena na podlagi potnih listov Bosne in Hercegovine ter Republike Hrvaške, katerih državljan je. Iz predloženih spisov tudi izhaja, je imel tožnik pred prihodom v Republiko Hrvaško in pred vstopom v Republiko Slovenijo prijavljeno bivališče v BiH, na naslovu ...

9. Glede na navedeno tožnikovo stalno bivališče v BiH je v obravnavani zadevi njegova izvorna država BiH in ne Republika Hrvaška, kot to navaja sodišče prve stopnje (na 7. strani obrazložitve sodbe). Res je, da ima tožnik poleg državljanstva BiH tudi hrvaško državljanstvo, vendar v Republiki Hrvaški pred prihodom v Republiko Slovenijo po podatkih predloženih spisov ni imel prijavljenega bivališča, temveč se je tam zadrževal le 4 dni.

10. Zaradi tožnikovega dvojnega državljanstva pa bi moralo sodišče prve stopnje pri presoji tožbenih ugovorov, ki se nanašajo na zavrnitev priznanja obeh statusov v obeh državah, presoditi okoliščine, ki jih v tožbi zatrjuje tožnik. To pa pomeni, da bi moralo sodišče prve stopnje presoditi, ali držijo ugotovitve tožene stranke o tožnikovi neizpolnitvi pogojev za priznanje mednarodne zaščite tako v BiH kot tudi na Hrvaškem. Prav na to pomanjkljivost izpodbijane sodbe utemeljeno opozarja pritožba.

11. Sodišče prve stopnje pa se je, kot izhaja iz obrazložitve izpodbijane sodbe, glede tožnika opredelilo le do neizpolnitve pogojev za priznanje statusa begunca v Republiki Hrvaški. Ni pa se sodišče prve stopnje opredelilo do neizpolnitve pogojev za priznanje statusa begunca tožniku v BiH, niti do neizpolnitve pogojev za priznanje subsidiarne oblike zaščite v obeh navedenih državah (izvorni in Republiki Hrvaški). To presojo pa je tožena stranka opravila. Sodišče prve stopnje se je opredelilo do subsidiarne oblike zaščite le tako, da je navedlo le to, da tožniku ob vrnitvi v „matično državo Hrvaško“ ne grozi resna škoda v smislu 28. člena ZMZ (7. stran obrazložitve sodbe). Ker je sodišče prve stopnje označilo Republiko Hrvaško kot izvorno državo, kar ni skladno s podatki v spisih, in je nasprotje med tem, kar se navaja v razlogih sodbe in med samimi listinami v spisih, je s tem podana bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu (15. točka drugega odstavka 339. člena Zakona o pravdnem postopku - ZPP v zvezi s prvim odstavkom 22. člena ZUS-1). Tudi s sklicevanjem na drugi odstavek 71. člena ZUS-1 sodišče prve stopnje navedenih pomanjkljivosti ni moglo sanirati, saj tožena stranka v svoji odločbi, za razliko od sodišča, BiH označuje kot tožnikovo izvorno državo.

12. S tem, ko se sodišče prve stopnje do navedenih tožbenih ugovorov ni argumentirano opredelilo in zato takšne sodbe ni mogoče preizkusiti, je po presoji Vrhovnega sodišča poleg kršitev iz 15. točke drugega odstavka 339. člena ZPP podana tudi bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu iz tretjega odstavka 75. člena ZUS-1 v zvezi s 14. točko drugega odstavka 339. člena ZPP.

13. Glede na navedeno je Vrhovno sodišče na podlagi 77. člena ZUS-1 izpodbijano sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo prvostopenjskemu sodišču, da opravi nov postopek.


Zveza:

ZMZ člen 2, 28.
ZPP člen 339, 339/2-15.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
25.04.2014

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDY0NTU5