<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

Sklep VIII Ips 231/2008

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Delovno-socialni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2010:VIII.IPS.231.2008
Evidenčna številka:VS3004273
Datum odločbe:10.05.2010
Opravilna številka II.stopnje:VDSS Psp 256/2007
Senat:
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - POKOJNINSKO ZAVAROVANJE
Institut:dovoljenost revizije - socialni spor - pooblaščenec - opravljen pravniški državni izpit - zavrženje revizije

Jedro

Pooblaščenec mora obstoj pogoja iz 65. člena ZDSS-1 izkazati ob vložitvi izrednega pravnega sredstva, torej mora predložiti dokazila o opravljenem pravniškem državnem izpitu in o statusu zaposlenega pri zavodu.

Izrek

Revizija se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je odpravilo odločbi tožene stranke št. 11-1018.499 z dne 16. 9. 2004 in št. P-1018499 z dne 31. 8. 2005 v delu o zavrženju zahteve za plačilo zakonskih zamudnih obresti in toženi stranki naložilo, da v 30 dneh od prejema pisnega odpravka sodbe meritorno odloči o zahtevku za plačilo zakonskih zamudnih obresti. V ostalem delu je tožbo (za plačilo zakonskih zamudnih obresti) s sklepom zavrglo.

2. Sodišče druge stopnje je izpodbijano sodbo delno spremenilo in sicer tako, da je tek roka, v katerem mora tožena stranka odločiti o zahtevku za plačilo zakonskih zamudnih obresti, določilo od pravnomočnosti sodbe.

3. Zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje je tožena stranka vložila revizijo zaradi zmotne uporabe materialnega prava in bistvenih kršitev določb pravdnega postopka.

4. Revizija ni dovoljena.

5. Po določbi 19. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (ZDSS-1, Ur. l. RS št. 2/2004) se v postopku v delovnih in socialnih sporih uporabljajo določbe, ki urejajo pravdni postopek, če ni s tem zakonom določeno drugače.

6. Po določbi tretjega odstavka 86. člena ZPP v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi lahko stranka opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik, po določbi četrtega odstavka pa to ne velja v primerih, če ima stranka ali njen zakoniti zastopnik opravljen pravniški državni izpit. Za postopek v socialnih sporih pa se uporablja tudi ZDSS-1, ki v prvem odstavku 65. člena določa, da v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi lahko stranka opravlja pravdna dejanja tudi po pooblaščencu, ki je predstavnik sindikata, združenja zavarovancev oziroma delodajalcev, če ga ta zaposli za zastopanje svojih članov in je opravil pravniški državni izpit, v drugem odstavku pa, da se ta določba uporablja tudi za pooblaščence zavoda, ki so zaposleni pri zavodu.

7. Sodišče zavrže izredno pravno sredstvo, ki ga vloži pooblaščenec, ki ne izpolnjuje zakonskih pogojev. Pri tem mora pooblaščenec obstoj pogoja iz 65. člena ZDSS-1 izkazati ob vložitvi izrednega pravnega sredstva, torej mora predložiti dokazila o opravljenem pravniškem državnem izpitu in o statusu zaposlenega pri zavodu.

8. Pooblaščenec tožene stranke, ki je vložil revizijo, do pravnomočnosti sodbe še ni bil pooblaščenec tožene stranke. Kljub novemu pooblastilu, ki ga je predložil ob vložitvi revizije, ni izkazal, da izpolnjuje pogoj iz 65. člena ZDSS-1, saj v spisu ni dokazila o opravljenem pravniškem državnem izpitu. To pomeni, da je izredno pravno sredstvo vložil nekdo, ki nima te pravice oziroma je ni dokazal. Takšna revizija je glede na določbo drugega odstavka 374. člena ZPP nedovoljena in jo je zato ob upoštevanju 377. člena ZPP treba zavreči.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o delovnih in socialnih sodiščih (2004) - ZDSS-1 - člen 65
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 86, 374, 377

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
26.01.2022

Opombe:

P2RvYy0yMDEwMDQwODE1MjQzOTQ2