<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSC sklep EPVDp 11/2012

Sodišče:Višje sodišče v Celju
Oddelek:Oddelek za prekrške
ECLI:ECLI:SI:VSCE:2012:EPVDP.11.2012
Evidenčna številka:VSC0003030
Datum odločbe:27.02.2012
Področje:PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO - VARNOST CESTNEGA PROMETA
Institut:prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja - triletno obdobje - čas storitve prekrška

Jedro

Pri izreku prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja imetniku ob doseženi ali preseženi določeni vsoti kazenskih točk se sicer upošteva le pravnomočne odločbe o prekršku, vendar pa je odločilna okoliščina za presojo, ali je dosežena oziroma presežena vsota kazenskih točk v obdobju treh let, čas storitve prekrška. Zato storilcu prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ni mogoče izreči, če so med storitvijo prvega in zadnjega prekrška pretekla več kot tri leta.

Izrek

Ob reševanju pritožbe se izpodbijani sklep po uradni dolžnosti spremeni tako, da se storilcu P. T. Š. prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, ki so bile vpisane vanj na dan 6. 8. 2011, ne izreče.

Obrazložitev

Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje storilcu prekrška izreklo prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, ki so bile vpisane vanj na dan 6. 8. 2011, ko je storil prekršek, s katerim je dosegel in presegel 18 kazenskih točk v cestnem prometu in mu naložilo plačilo sodne takse.

Zoper takšen sklep se pritožuje storilec prekrška, ki v pritožbi navaja, da plačilnega naloga Policijske postaje S. B. nikoli ni prejel, saj mu je bil prekršek le predočen in mu je bilo ob tem dano pojasnilo, da bodo policisti zaradi očitanega prekrška sestavili obdolžilni predlog ter bo o prekršku odločal sodnik za prekrške in bo imel tam možnost nasprotovati ugotovitvam policistov. Tako plačilni nalog PP S. B. ne more biti pravnomočen in s tem tudi ne izrečenih 16 kazenskih točk. Na to kaže tudi sam datum pravnomočnosti, ki je več kot 8 dni po izdaji plačilnega naloga.

Ob preizkusu izpodbijanega sklepa po uradni dolžnosti v skladu s 159. členom Zakona o prekrških (ZP-1) je pritožbeno sodišče ugotovilo, da je prvostopenjsko sodišče pri izdaji izpodbijanega sklepa v škodo storilcu kršilo materialne določbe ZP-1.

Prvostopenjsko sodišče je v predmetnem postopku ugotovilo, da je storilcu s sodbo o prekršku Okrajnega sodišča v Šmarju pri Jelšah z dne 9. 3. 2010, ki je postala pravnomočna 24. 3. 2010, bilo izrečenih 17 kazenskih točk ter s plačilnim nalogom Policijske postaje S. B. z dne 6. 8. 2011, ki je postal pravnomočen 17. 8. 2011, izrečenih 16 kazenskih točk, obakrat za prekrška storjena z motornim vozilom B kategorije. Ob takšnih ugotovitvah je prvostopenjsko sodišče storilcu izreklo prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, ki so bile vpisane vanj na dan 6. 8. 2011, ko je storil prekršek, s katerim je dosegel in presegel 18 kazenskih točk v cestnem prometu, kot to predpisuje tretji odstavek 22. člena ZP-1.

V zvezi s storilčevimi pritožbenimi navedbami, da plačilni nalog PP S. B. ni mogel postati pravnomočen, ker mu sploh ni bil izdan, pritožbeno sodišče ugotavlja, da so takšne pritožbene navedbe neutemeljene, saj so v nasprotju s spisovnim gradivom, saj iz overjene fotokopije plačilnega naloga PP S. B. št. …. z dne 6. 8. 2011 (priloga ...), na kateri je odtisnjeno tudi potrdilo o pravnomočnosti, izhaja, da je ta plačilni nalog bil storilcu osebno vročen na kraju storitve prekrška, kar je storilec potrdil s svojim podpisom. Sicer pa je prvostopenjsko sodišče na potrdilo o pravnomočnosti vezano, saj takšno potrdilo potrjuje podatke, ki izhajajo uradne evidence, ki jo je na podlagi zakona pristojen voditi organ, ki je odločbo izdal in le ta organ je pooblaščen v posebnem postopku ugotavljati, da podatki navedeni v potrdilu o pravnomočnosti niso pravilni. Dokler pa potrdilo o pravnomočnosti ni razveljavljeno v za to predvidenem postopku, so vsi ostali organi na podatke, ki izhajajo iz takšnega potrdila, vezani.

Vendar pa je v obravnavani zadevi ključno predvsem to, da iz spisovnega gradiva izhaja, da je med storitvijo prvega prekrška in storitvijo zadnjega prekrška preteklo obdobje več kot treh let. Sodišče prve stopnje je v skladu s dosedanjo sodno prakso sicer opredelilo, da je storilec 33 kazenskih točk dosegel v obdobju od 24. 3. 2010 do 17. 8. 2011, to je v obdobju krajšem od treh let, saj je glede na dejstvo, da se kazenske točke v cestnem prometu dosežejo s pravnomočnostjo odločbe o prekršku, s katero so bile izrečene, upoštevalo datume pravnomočnosti odločb o prekrških. Vendar pa je Vrhovno sodišče v sklepu IV Ips 36/2011 z dne 17. 5. 2011 v zvezi s sodbo IV Ips 21/2007 z dne 20. 12. 2007 zavzelo stališče, da se pri izrekanju prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja imetniku ob doseženi ali preseženi določeni vsoti kazenskih točk sicer upošteva le pravnomočne odločbe o prekršku, vendar pa je odločilna okoliščina za presojo, ali je dosežena oziroma presežena vsota kazenskih točk v obdobju treh let, čas storitve prekrška. Ker je iz spisovnega gradiva razvidno, da je storilec prvi prekršek, zaradi katerega mu je bilo izrečenih 17 kazenskih točk, storil 21. 6. 2008, naslednji prekršek, za katerega mu je izrečenih 16 kazenskih točk, pa dne 6. 8. 2011, in je tako med storitvijo prekrškov, s katerimi je storilec dosegel skupno 33 kazenskih točk, preteklo obdobje daljše od treh let, česar pa prvostopenjsko sodišče pri izdaji izpodbijanega sklepa ni upoštevalo, je posledično v škodo storilca nepravilno uporabilo določbo tretjega odstavka 22. člena ZP-1.

Glede na navedeno je pritožbeno sodišče ob reševanju storilčeve pritožbe po uradni dolžnosti izpodbijani sklep prvostopenjskega sodišča spremenilo tako, kot izhaja iz izreka (sedmi odstavek 163. člena ZP-1).


Zveza:

ZP-1 člen 22, 22/3.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
04.12.2012

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDQ5Mzg5