<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSK sklep CDn 100/2012

Sodišče:Višje sodišče v Kopru
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSKP:2012:CDN.100.2012
Evidenčna številka:VSK0005053
Datum odločbe:10.04.2012
Področje:ZEMLJIŠKA KNJIGA
Institut:prenehanje pravice - zaznamba spora

Jedro

Pri pridobitvi pravice je možna zaznamba spora zaradi pridobitve lastninske pravice in zaradi pridobitve drugih stvarnih pravic, pri prenehanju pa le zaznamba spora o prenehanju druge pravice, to je na podlagi tožbe, vložene proti imetniku druge vknjižene pravice, s katero tožnik od sodišča zahteva, da ugotovi prenehanje te pravice. Že sistematika člena pove, da zaznamba spora zaradi prenehanja lastninske pravice ni možna, kar je tudi logično, saj za tako tožbo ni podlage v predpisih (ti govorijo le o pridobitvi lastninske pravice na podlagi zakona).

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Z izpodbijanim sklepom je Okrajno sodišče v Ljubljani odločilo, da vpis zaznambe spora o prenehanju lastninske pravice ni dovoljen, ker po mnenju sodišča niso izpolnjeni pogoji iz 79. člena Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1).

2. Zoper sklep se predlagatelj pritožuje. Navaja, da ni nikakršnega razloga, da se določba 79. člena ZZK-1 ne bi uporabljala tudi v zvezi s sporom zaradi prenehanja lastninske pravice. V vsebinsko presojo tožbe se zemljiškoknjižno sodišče ne bi smelo spuščati.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Predlagatelj je predlagal zaznambo spora zaradi prenehanja lastninske pravice in le v tem obsegu je možna presoja predloga. Kdaj je dopustna zaznamba spora, določa 79. člen Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1). Ta loči med zaznambo spora o pridobitvi pravice (točka 1. prvega odstavka) in zaznambo spora o prenehanju pravice (točka 2. prvega odstavka). Pri pridobitvi pravice je možna zaznamba spora zaradi pridobitve lastninske pravice in zaradi pridobitve drugih stvarnih pravic, pri prenehanju pa le zaznamba spora o prenehanju druge pravice, to je na podlagi tožbe, vložene proti imetniku druge vknjižene pravice, s katero tožnik od sodišča zahteva, da ugotovi prenehanje te pravice. Že sistematika člena pove, da zaznamba spora zaradi prenehanja lastninske pravice ni možna, kar je tudi logično, saj za tako tožbo ni podlage v predpisih (ti govorijo le o pridobitvi lastninske pravice na podlagi zakona). Tožba zaradi prenehanja lastninske pravice bi nenazadnje lahko privedla do situacije, ko na neki nepremičnini ne bi bilo lastnika, kar pa ni dopustno. Odločitev sodišča prve stopnje je pravilna, pritožbeno sodišče je zato pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep (2. točka 2. odstavka 161. člena ZZK-1).


Zveza:

ZZK-1 člen 79, 79/1, 79/1-1, 79/1-2.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
31.07.2012

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDQ1MTcz