<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep I Cp 1065/2012

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2012:I.CP.1065.2012
Evidenčna številka:VSL0071859
Datum odločbe:18.04.2012
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO
Institut:pravica do pritožbe - sklep procesnega vodstva - predlog za oprostitev plačila sodnih taks - poziv na dopolnitev vloge

Jedro

Za primer, ko stranka, ki prosi za oprostitev plačila sodnih taks, tej zahtevi ne priloži z zakonom zahtevane izjave o premoženjskem stanju, ZST-1 določa, da sodišče ravna v skladu s pravili o nepopolnih vlogah. Ker tega ravnanja podrobneje ne ureja, je treba uporabiti relevantne določbe ZPP. Sklep, s katerim se stranko pozove na dopolnitev vloge, sodi v okvir priprav za glavno obravnavo in da je glede na tretji odstavek 270. člena ZPP, po katerem ni pritožbe zoper odločitve, sprejete med pripravami za glavno obravnavo in se nanašajo na vodstvo postopka, tudi pritožba zoper ta sklep izključena. Morebitne kršitve lahko prizadeta stranka uveljavlja v pritožbi zoper odločitev o stvari sami.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdita sklepa sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1.Sodišče prve stopnje je s prvim izpodbijanim sklepom odločilo, da se tožničin predlog za oprostitev plačila sodnih taks zavrne. Ker je podvomilo v pravilnost predložene izjave o premoženjskem stanju, je sámo pridobilo podatke in ugotovilo, da je tožnica v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo tožbe imela več prilivov na bančni račun, katerih mesečno povprečje znaša 35.781 EUR, da ni nezaposlena, ampak samozaposlena, in da je lastnica nepremičnine, v kateri živi. Ob upoštevanju višine taksne obveznosti (tj. 735 EUR) je zavzelo stališče, da z njenim plačilom ne bi bila občutno zmanjšana sredstva za preživljanje.

2.Z drugim izpodbijanim sklepom je odločilo, da se pritožba zoper sklep z dne 11. 11. 2011 zavrže. Zavzelo je stališče, da gre za odločitev, izdano med pripravami za glavno obravnavo, zoper take odločitve pa po tretjem odstavku 270. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) ni pritožbe.

3.Tožnica je v pritožbi navedla, da sklep o zavrženju predloga za oprostitev plačila sodnih taks iz razloga, ker ni predložila popolno izpolnjene izjave o svojem premoženjskem stanju in premoženjskem stanju družinskih članov, nima podlage v zakonu. Ker ne prejema socialne pomoči niti drugih javnih sredstev, se na podlagi petega odstavka 11. člena Zakona o sodnih taksah (v nadaljevanju ZST-1) šteje, da bi bila s plačilom taks občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja, in se njeno premoženjsko stanje ne ugotavlja. Glede na to predlaga, naj sodišče izpodbijani sklep odpravi in razveljavi in jo glede na to, da je brezposelna in da nima dohodkov in prejemkov, ki so vir dohodnine, dediščine, darila ali podobno, oprosti plačila sodnih taks. Ker zakon ne določa, da je predlog za taksno oprostitev mogoče zavrniti s sklepom in ker ne določa, da je zoper tak sklep dovoljena pritožba, je napačen tudi pravni pouk izpodbijanega sklepa.

4.Pritožba ni utemeljena.

5.Očitki, naslovljeni na odločitev o zavrženju pritožbe zoper sklep, s katerim je sodišče tožnico pozvalo k predložitvi izjave o premoženjskem stanju, niso utemeljeni. Ustavna pravica do pravnega sredstva (25. člen Ustave) je urejena z zakonom. V skladu s tretjim odstavkom 1. člena ZST-1 se v postopkih odločanja glede plačil sodnih taks po tem zakonu smiselno uporabljajo določbe zakonov, ki urejajo posamezne postopke, za katere se plačujejo sodne takse, razen če ta zakon ne določa drugače. Za primer, ko stranka, ki prosi za oprostitev plačila sodnih taks, tej zahtevi ne priloži z zakonom zahtevane izjave o premoženjskem stanju, ZST-1 določa, da sodišče ravna v skladu s pravili o nepopolnih vlogah (tretji odstavek 12. člena ZST-1). Ker tega ravnanja podrobneje ne ureja, je pravilno stališče izpodbijanega sklepa, da je treba uporabiti relevantne določbe ZPP. Pravilno je tudi nadaljnje stališče, da tak sklep sodi v okvir priprav za glavno obravnavo in da je glede na tretji odstavek 270. člena ZPP, po katerem ni pritožbe zoper odločitve, sprejete med pripravami za glavno obravnavo in se nanašajo na vodstvo postopka, tudi pritožba zoper ta sklep izključena. Morebitne kršitve lahko prizadeta stranka uveljavlja v pritožbi zoper odločitev o stvari sami, v obravnavanem primeru torej zoper sklep o zavrnitvi predloga za oprostitev plačila sodnih taks.

6.Neutemeljeni so tudi očitki, naslovljeni na sklep o zavrnitvi predloga za oprostitev plačila sodnih taks. Obveznost predložitve pisne izjave o premoženjskem stanju na predpisanem obrazcu temelji na določbah drugega in tretjega odstavka 12. člena ZST-1, ki urejajo postopek odločanja o predlogu stranke za oprostitev plačila sodnih taks. (1) Napačna je tudi pritožničina razlaga petega odstavka 11. člena ZST-1. Že iz samega besedila določbe (2) izhaja, da je domneva o obstoju predpostavke za taksno oprostitev podana v primeru, ko stranka prejema denarno socialno pomoč, in da ni vezana na okoliščino, da je prosilec brezposeln.

7.Ugotovitve izpodbijanega sklepa o tožničinih prihodkih v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo tožbe, ki jih pritožnica ne izpodbija, utemeljujejo tudi pravilnost stališča, da ni podana zakonska predpostavka za oprostitev plačila sodnih taks, tj. da bi bila s plačilom sodne takse občutno zmanjšana sredstva za tožničino preživljanje.

8.Iz pritožbenih navedb, ki se nanašajo na pravni pouk izpodbijanega sklepa, ni mogoče razbrati, kako naj bi zatrjevana kršitev vplivala na pravilnost in zakonitost izpodbijanega sklepa v pritožničino korist. Iz tega razloga jih pritožbeno sodišče ni moglo preizkusiti.

9.Ker niti zatrjevani niti po uradni dolžnosti preizkušeni pritožbeni razlogi niso podani, je pritožbeno sodišče tožničino pritožbo zavrnilo in izpodbijana sklepa potrdilo (2. točka 365. člena ZPP).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

(1) Relevantni del določb se glasi: "Stranka mora predlogu priložiti pisno izjavo o svojem premoženjskem stanju in premoženjskem stanju svojih družinskih članov (v nadaljnjem besedilu: izjava o premoženjskem stanju), ki jo poda pod kazensko in premoženjsko odgovornostjo. … Podrobnejšo vsebino izjave o premoženjskem stanju, obliko obrazca, na katerem je treba izpolniti izjavo, in priloge, ki jih je treba priložiti obrazcu, predpiše minister, pristojen za pravosodje."

(2) Določba se glasi: "Šteje se, da bi bila s plačilom taks občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja stranka ali se preživljajo njeni družinski člani, če stranka na podlagi odločbe pristojnega organa prejema denarno socialno pomoč po določbah zakona, ki ureja socialno varstvene prejemke, in zakona, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev. V tem primeru se premoženjsko stanje stranke in njenih družinskih članov ne ugotavlja."


Zveza:

ZPP člen 270, 270/3.
ZST-1 člen 1, 11, 11/5, 12, 12/2, 12/3.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
11.07.2012

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDQ0ODAz