<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep I Cp 978/2011

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2011:I.CP.978.2011
Evidenčna številka:VSL0068323
Datum odločbe:05.08.2011
Področje:SODNE TAKSE
Institut:oprostitev plačila sodnih taks - pogoji za oprostitev plačila sodnih taks

Jedro

Za taksno oprostitev je pomembna tudi vrednost premoženja stranke, ki prosi za oprostitev, kakor tudi njegove družine.

Izrek

Pritožba se zavrne in sklep potrdi.

Obrazložitev

1. Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje predlog mld. dediča A. F. za oprostitev obveznosti plačila sodne takse po sklepu o dedovanju, zavrnilo.

2. Zoper sklep je dedič po svojem skrbniku, vložil pritožbo zaradi zmotne ugotovitve dejanskega stanja in zmotne uporabe materialnega prava in predlagal, da pritožbeno sodišče pritožbi ugodi in izpodbijani sklep spremeni tako, da dediča oprosti plačila sodne takse. Navaja, da pritožnik in njegova mati skupaj prejemata mesečni dohodek v višini 378,00 EUR. Sodna taksa za sklep o dedovanju znaša 500,00 EUR. Iz navedenega je razvidno, da bi bilo s plačilom sodne takse ogroženo socialno stanje mladoletnega dediča in njegove matere. Na podlagi drugega odstavka 13. člena ZBPP se šteje, da je socialno stanje prosilca in njegove družine zaradi stroškov sodnega postopka ogroženo, če mesečni dohodek prosilca (lastni dohodek) oziroma mesečni povprečni dohodek na člana družine (lastni dohodek družine), ne presega 2-kratnika osnovnega zneska minimalnega dohodka, določenega z zakonom, ki ureja socialno varstvene storitve (459,04 EUR). Lastni dohodek prosilca in tudi lastni dohodek družine, ne presega tega zneska.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Na podlagi prvega odstavka 71. člena Zakona o sodnih taksah (ZST-1) sodišče v celoti ali deloma oprosti stranko plačila taks, če bi bila s tem plačilom občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja sama ali se preživljajo njeni družinski člani. Pri odločanju o oprostitvi, odlogu ali obročnem plačilu taks, mora sodišče skrbno presoditi vse okoliščine, zlasti pa upoštevati premoženjsko stanje stranke in njenih družinskih članov, vrednost predmeta postopka in število oseb, ki jih stranka preživlja, upoštevati mora torej celotno premoženjsko in finančno stanje stranke (četrti odstavek 11. člena ZST-1). Iz povedanega je razvidno, da je za ugotavljanje utemeljenosti predloga za taksno oprostitev pomembna tudi vrednost premoženja stranke, ki prosi za oprostitev, kakor tudi njegove družine. Sodišče prve stopnje je tako v konkretnem primeru upravičeno upoštevalo, da sta tako mladoletni dedič kot njegova mati (so)lastnika nepremičnin, predvsem pa dejstvo, da je pritožnik iz naslova občasnih dohodkov – dediščine po pokojnem očetu A. F., prejel znesek v višini 50.000,00 EUR, njegova mati (zapustnikova vdova) pa iz istega naslova znesek 100.000,00 EUR. Utemeljeno je tako zaključilo, da bo mladoletni dedič, brez hujših posledic za preživetje sebe ali matere, sodno takso v višini 500,00 EUR zmogel plačati.

5. Glede na povedano je pritožbeno sodišče pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno in sklep potrdilo (2. točka 365. člena Zakona o pravdnem postopku v zvezi s 163. členom Zakona o dedovanju).


Zveza:

ZST-1 člen 11.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
16.11.2011

Opombe:

P2RvYy0yMDEwMDQwODE1MjU5NTMz