<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep I R 100/2018

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2018:I.R.100.2018
Evidenčna številka:VS00014616
Datum odločbe:26.07.2018
Senat:Jan Zobec (preds.), Tomaž Pavčnik (poroč.), Janez Vlaj
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - USTAVNO PRAVO
Institut:določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - odškodninski spor - pristojno sodišče kot stranka v postopku - očitek protipravnega ravnanja sodnikov - pravica do sodnega varstva - pravica do nepristranskega sojenja - videz nepristranskosti

Jedro

Po stališču Evropskega sodišča za človekove pravice sta za obstoj nepristranskosti sojenja odločilna tako subjektivni kriterij, pri katerem gre za ugotavljanje osebnega prepričanja sodnika, ki odloča o konkretni zadevi, kot tudi objektivni kriterij, kjer gre za presojo, ali je sodnik v postopku zagotavljal uresničevanja procesnih jamstev tako, da je izključen vsak upravičen dvom v njegovo nepristranskost. Pri uresničevanju pravice do nepristranskega sojenja torej ni pomembno zgolj to, da je nepristransko sojenje dejansko zagotovljeno, temveč se mora odražati tudi navzven. Gre za tako imenovani videz nepristranskosti sojenja. V nasprotnem primeru sta lahko ogrožena tako zaupanje javnosti v nepristranskost sodišč nasploh kot tudi zaupanje strank v nepristranskost sojenja v konkretni zadevi.

Izrek

Za sojenje se določi Okrožno sodišče v Novem mestu.

Obrazložitev

1. Tožnik z vlogo z dne 21. 5. 2018 na podlagi 67. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) predlaga prenos krajevne pristojnosti. V predlogu podredno zahteva tudi izločitev sodeče sodnice ter oba predloga utemeljuje pretežno z enakimi razlogi. Predlaga, da se Okrožno sodišče v Ljubljani v predmetnem postopku izloči iz razloga smotrnosti in zaradi zagotovitve nepristranskega sojenja. Tožnik namreč v tej zadevi zahteva plačilo odškodnine za škodo, ki naj bi mu nastala zaradi očitanih napak, storjenih v stečajnem postopku St 2363/2012, vodenim pred Okrožnim sodiščem v Ljubljani. Postopek je vodila okrožna sodnica A. A., ki je sodnica tega sodišča, in je v tožbi zajeta. Meni, da videz nepristranskosti ne bo zagotovljen, če se bo o tej zadevi sodilo pred istim sodiščem.

2. Predsednik Okrožnega sodišča v Ljubljani prav tako predlaga, da Vrhovno sodišče za postopanje v navedeni pravdni zadevi določi drugo stvarno pristojno sodišče.

3. Predlog je utemeljen.

4. Določilo 23. člena Ustave predvideva pravico do sodnega varstva, iz katere izhaja tudi zahteva, da sodišče pri postopanju o konkretni zadevi ustvari oziroma ohrani videz nepristranskosti. Po stališču Evropskega sodišča za človekove pravice sta za obstoj nepristranskosti sojenja odločilna tako subjektivni kriterij, pri katerem gre za ugotavljanje osebnega prepričanja sodnika, ki odloča o konkretni zadevi, kot tudi objektivni kriterij, kjer gre za presojo, ali je sodnik v postopku zagotavljal uresničevanja procesnih jamstev tako, da je izključen vsak upravičen dvom v njegovo nepristranskost. Pri uresničevanju pravice do nepristranskega sojenja torej ni pomembno zgolj to, da je nepristransko sojenje dejansko zagotovljeno, temveč se mora odražati tudi navzven. Gre za tako imenovani videz nepristranskosti sojenja. V nasprotnem primeru sta lahko ogrožena tako zaupanje javnosti v nepristranskost sodišč nasploh kot tudi zaupanje strank v nepristranskost sojenja v konkretni zadevi.

5. Pomemben procesni institut, s katerim se zagotavlja ustavna pravica do nepristranskega sojenja, je delegacija pristojnosti (67. člen ZPP). Glavni namen prenosa krajevne pristojnosti na drugo stvarno pristojno sodišče je sicer v skladu s temeljnim načelom ekonomičnosti zagotoviti večjo smotrnost postopka. Pravni standard „drugih tehtnih razlogov“ pa zajema različne druge okoliščine, ki niso v neposredni zvezi s samim sporom, ampak lahko nanj vplivajo od zunaj in zadevajo celotno sodišče.

6. Po oceni Vrhovnega sodišča argumentacija predloga utemeljuje delegacijo pristojnosti. Navedene okoliščine predstavljajo tehten razlog v pomenu 67. člena ZPP, saj bi bil sicer videz nepristranskosti sojenja lahko okrnjen.

7. Ker navedbe predloga utemeljujejo prenos krajevne pristojnosti, je Vrhovno sodišče predlogu ugodilo ter za odločanje določilo drugo stvarno pristojno sodišče, kot izhaja iz izreka sklepa.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 67
Ustava Republike Slovenije (1991) - URS - člen 23

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
06.09.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDIxNDMw