<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sodba VIII Ips 294/2017

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Delovno-socialni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2018:VIII.IPS.294.2017
Evidenčna številka:VS00012768
Datum odločbe:19.06.2018
Opravilna številka II.stopnje:Sodba VDSS Psp 88/2017
Datum odločbe II.stopnje:29.06.2017
Senat:mag. Marijan Debelak (preds.), mag. Irena Žagar (poroč.), Karmen Iglič Stroligo, dr. Mateja Končina Peternel, Borut Vukovič
Področje:POKOJNINSKO ZAVAROVANJE - SOCIALNO ZAVAROVANJE
Institut:starostna pokojnina - policist - pogoji za pridobitev pravice

Jedro

Izplačilo 20% dela pokojnine je vezano na izpolnjevanje pogojev za starostno pokojnino po ZPIZ-2, teh pa tožnik ni izpolnjeval.

V 399. členu ZPIZ-2 je določeno le prehodno obdobje, v katerem se postopno spreminjajo pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine po Zakonu o policiji. Ta člen se nanaša le na ozko skupino zavarovancev, ki se lahko upokoji, ne da bi izpolnjevala pogoje za pravico do starostne pokojnine po 27. členu ZPIZ-2, torej po pogojih, ki veljajo za vse ostale zavarovance. Na podlagi tega člena jim je zagotovljena le pravica do starostne pokojnine, ne pa tudi druge pravice iz obveznega pokojninskega zavarovanja.

Izrek

Revizija se zavrne.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je ugodilo tožbenemu zahtevku in odpravilo odločbi toženca z dne 28. 7. 2016 in 16. 4. 2016 ter tožniku priznalo pravico do izplačila 20 % starostne pokojnine od 11. 2. 2016 dalje. Odločbo o odmeri, višini in izplačevanju pokojnine je naložilo tožencu. Sklenilo je še, da je toženec dolžan tožniku povrniti stroške postopka.

2. Sodišče druge stopnje je ugodilo je pritožbi toženca in zavrnilo tožbeni zahtevek.

3. Zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje je tožnik vložil revizijo zaradi zmotne uporabe materialnega prava. Izpostavlja, da pogoje za pridobitev pokojnine ureja le Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-2, Ur. l. RS, št. 96/2012 in nadaljnji). Tožnik te pogoje izpolnjuje, izpolnjuje pa tudi pogoje iz 399. člena ZPIZ-2, ki se navezuje na Zakon o policiji (ZPol, Ur. l. RS, št. 49/98 in nadaljnji). Zato meni, da ima pravico do 20 % starostne pokojnine, saj je namen možnosti dvojnega statusa stimulacija odlaganja upokojitve zavarovancem, ki so zanjo izpolnili pogoje. Opozarja na neskladje med besedilom ZPIZ-2B in navedbami v predlogu k temu zakonu. Ker ZPIZ-2 izrecno ne določa, da so do izplačila 20 % starostne pokojnine upravičeni samo tisti zavarovanci, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev po splošnih predpisih, to pomeni, da so do tega upravičeni tudi zavarovanci, ki so upokojijo po 399. členu ZPIZ-2. Če bi ta zakon hotel narediti razliko med tistimi, ki so izpolnili pogoje po splošnih predpisih in med tistimi, ki so izpolnili pogoje po posebnih predpisih, bi moralo biti to v 39.a členu ZPIZ-2 izrecno določeno. Dejstvo, da so izpolnili različne pogoje za upokojitev, še ne pomeni, da so v različnih položajih. Za spremembo, ki jo prinaša ZPIZ-2B zakonodajalec ni imel nobenega razumnega razloga. Zato stališče sodišča, pa tudi Vrhovnega sodišča, ki ga je zavzelo v zadevi VIII Ips 138/2017, pomeni kršitev 2., 14., 33. in 50. člena Ustave RS.

4. Revizija ni utemeljena.

5. Revizija je izredno pravno sredstvo zoper pravnomočno sodbo, izdano na drugi stopnji (prvi odstavek 367. člena Zakona o pravdnem postopku, v nadaljevanju ZPP, Ur. l. RS, št. 26/99 in naslednji). Revizijsko sodišče preizkusi izpodbijano sodbo samo v tistem delu, v katerem se izpodbija z revizijo, in v mejah razlogov, ki so v njej navedeni (prvi odstavek 371. člena ZPP).

6. Materialno pravo ni bilo zmotno uporabljeno.

7. Sodišče je odločitev pravilno oprlo na določbo 39. a člena ZPIZ-2 (7. člen ZPIZ-2B, Ur. l. RS, št. 102/2015), ki je veljal v času vložitve vloge tožnika. Na podlagi prvega odstavka tega člena se zavarovancu, ki je obvezno vključen v obvezno zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom in izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne ali predčasne pokojnine po tem zakonu, ali je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine po predpisih, veljavnih do 31. decembra 2012, v skladu s prvim odstavkom 391. ali 394. člena ZPIZ-2, če se za to odloči, od prvega naslednjega dne po vložitvi zahteve mesečno izplačuje 20 % starostne ali predčasne pokojnine, do katere bi bil upravičen na dan njene uveljavitve. Del pokojnine se izplačuje do prenehanja obveznega zavarovanja s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom.

8. Pogoji za starostno pokojnino so določeni v 27. členu ZPIZ-2. To zavarovanec pridobi pri starosti 65 let, če je dopolnil najmanj 15 let zavarovalne dobe. Izjema velja za zavarovanca, ki je dopolnil 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa, določeno je prehodno obdobje. V letu 2016 je bila za moške določena starost 59 let in 4 mesece ob 40 letih pokojninske dobe brez dokupa.

9. Tožnik je 10. 2. 2016 vložil zahtevo za izplačilo 20 % starostne pokojnine. Na ta dan je dopolnil 52 let, en mesec in 16 dni starosti in 37 let, osem mesecev in dva dni pokojninske dobe, od tega 32 let, sedem mesecev in štiri dni efektivne delovne dobe in pet let in 28 dni zavarovalne dobe, ki se šteje s povečanjem. Toženec je z odločbo z dne 16. 4. 2016 zahtevo za priznanje pravice zavrnil, ker tožnik še ni izpolnil pogoja pokojninske dobe, določenega v 27. členu ZPIZ-2. Organ druge stopnje je z odločbo z dne 28. 7. 2016 pritožbo tožnika zavrnil.

10. Neutemeljeno je zavzemanje revizije, da je podlaga za izplačilo 20 % pokojnine 399. člen ZPIZ-2. Izplačilo 20 % dela pokojnine je vezano na izpolnjevanje pogojev za starostno pokojnino po tem zakonu, to je po ZPIZ-2, teh pa tožnik ni izpolnjeval. V 399. členu ZPIZ-2 je določeno le prehodno obdobje, v katerem se postopno spreminjajo pogoji (minimalna starost in minimalna pokojninska doba) za pridobitev pravice do starostne pokojnine po posebnem predpisu, to je po ZPol. Ta člen se namreč nanaša le na ozko skupino zavarovancev, ki se lahko upokoji, ne da bi izpolnjevala pogoje za pravico do starostne pokojnine po 27. členu ZPIZ-2, torej po pogojih, ki veljajo za vse ostale zavarovance. Zato tudi ni mogoče pritrditi stališču, da besedna zveza iz 39. a člena ZPIZ-2 „po tem zakonu“ vključuje tudi izpolnjevanje pogoja za pridobitev starostne pokojnine po ZPol. Na podlagi tega člena je tožniku zagotovljena le pravica do starostne pokojnine, ne pa tudi druge pravice iz obveznega pokojninskega zavarovanja.

11. Da je pravica do 20 % izplačila vezana na izpolnjevanje pogojev po splošnem in ne po posebnem predpisu, je razvidno tudi iz obrazložitve predloga 7. člena ZPIZ-2B1. Poudarjeno je, da pravice do izplačila 20 % predčasne ali starostne pokojnine ne bodo mogli uveljaviti posamezniki, ki izpolnjujejo pogoje za pokojnino po posebnih predpisih, kot tudi ne posamezniki, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do poklicne pokojnine. To potrjuje tudi sprememba 202. člena ZPIZ-2 (18. člen ZPIZ-2B), po kateri zavarovanec, ki skupaj z dodano dobo iz drugega odstavka 202. člena ZPIZ-2 izpolnjuje pogoje dopolnjene pokojninske dobe za pridobitev pravice do starostne ali predčasne pokojnine, ni upravičen do pravic iz 39.a člena tega zakona, dokler ne izpolni pogoja pokojninske dobe brez dodane dobe. Do te pravice prav tako niso upravičeni uživalci pokojnin po posebnih predpisih, torej tudi po ZPol ne 2.

12. Neutemeljen je revizijski očitek o kršitvah več členov Ustave. Pravica do pokojnine je ena izmed človekovih pravic, ki jo določa 50. člen Ustave RS. Ta določa, da imajo državljani pod pogoji, določenimi z zakonom, pravico do socialne varnosti, vključno s pravico do pokojnine. Novela zakona, v kateri so jasneje in bolj strogo določeni pogoji za uveljavitev 20% starostne oziroma predčasne pokojnine v primerjavi s prej veljavno ureditvijo učinkuje za naprej. Sprememba ureditve za naprej ne pomeni ustavno nedopustnega posega, razlikovanje pa je utemeljeno na razumnem razlogu, to je aktivnem delu. Zato ne gre za poseg v lastnino posameznika, ni kršeno načelo socialne in pravne države ter načelo enakosti pred zakonom.

13. Glede na navedeno je revizijsko sodišče revizijo zavrnilo kot neutemeljeno (378. člen ZPP).

-------------------------------
1 Poročevalec DZ, E 890/VII z dne 18. 11. 2015.
2 Primerjaj sklep Ustavnega sodišča RS U-I-61/95.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2 - člen 27., 39.a, 399

Pridruženi dokumenti:*

Opr. št: VSRS Sodba VIII Ips 304/2017, z dne 19.06.2018, ECLI:SI:VSRS:2018:VIII.IPS.304.2017

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
12.07.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE5OTQz