<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep II DoR 393/2017

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2018:II.DOR.393.2017
Evidenčna številka:VS00011463
Datum odločbe:18.04.2018
Opravilna številka II.stopnje:Sodba VSL I Cp 468/2017
Datum odločbe II.stopnje:20.09.2017
Senat:Anton Frantar (preds.), mag. Rudi Štravs (poroč.), Jan Zobec
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO
Institut:predlog za dopustitev revizije - vrednost izpodbijanega dela pravnomočne odločbe - vrednost spornega predmeta - dokazi - zavrnitev predloga za dopustitev revizije

Jedro

V primerih, ko je dovoljenost predloga za dopustitev revizije odvisna od vrednosti izpodbijanega dela pravnomočne odločbe, mora predlagatelj ponuditi Vrhovnemu sodišču tudi ustrezne listine iz katerih je mogoče zanesljivo ugotoviti kakšna je relevantna sporna vrednost. Predlogu je bila priložena le odločba pritožbenega sodišča, ki pa ne vsebuje relevantne vrednosti sedaj izpodbijane vrednosti pravnomočne odločbe. Zato za opredelitev relevantne vrednosti tudi ne more zadoščati „vsp za odmero sodne takse: 2.500,00 EUR“, kar je navedeno v predlogu brez vsake obrazložitve.

Izrek

Predlog se zavrže.

Obrazložitev

1. Iz predlogu priložene odločbe Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 468/2017 z dne 20. 9. 2017 je razvidno, da je bila vložena tožba zaradi opustitve motenja izvrševanja stvarne služnosti in nasprotna tožba zaradi ugotovitve prenehanja stvarne služnosti in ukinitve stvarne služnosti. Pritožba je z odločbo delno ugodilo pritožbi toženca proti prvostopenjski sodbi, v preostalem delu pa je pritožbi pravdnih strank proti prvostopenjski odločbi zavrnilo. V odločbi pritožbenega sodišča ni navedena nikakršna vrednost spornega predmeta.

2. Tožnica je vložila predlog za dopustitev revizije proti sodbi pritožbenega sodišča in sicer zoper točko II. izreka, konkretno zoper del, ki se nanaša na zavrnitev tožničine pritožbe in posledično zavrnitev tožbenega zahtevka tožeče stranke. V predlogu je navedena vrednost spornega predmeta za odmero sodne takse; 2.500,00 EUR.

3. Predlog ni popoln.

4. Iz odločbe pritožbenega sodišča je razvidno, da je kot prvostopenjsko sodišče v zadevi odločalo Okrajno sodišče v Ljubljani z odločbo, ki je bila izdana 24. 10. 2016. V skladu z zadnjim odstavkom 125. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravdnem postopku - ZPP-E (Ur. l. RS, št. 10/2017), je zato treba glede dovoljenosti predloga upoštevati procesni zakon, ki je veljal pred uveljavitvijo novele ZPP-E. Zato je dovoljenost predloga odvisna tudi od vrednosti izpodbijanega dela pravnomočne odločbe. Procesne predpostavke za vložitev predloga so tako podane le, če vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe presega 2.000,00 EUR in ne presega 40.000,00 EUR.1

5. V primerih, ko je dovoljenost predloga za dopustitev revizije odvisna od vrednosti izpodbijanega dela pravnomočne odločbe, mora predlagatelj ponuditi Vrhovnemu sodišču tudi ustrezne listine iz katerih je mogoče zanesljivo ugotoviti kakšna je relevantna sporna vrednost. Predlogu je bila priložena le odločba pritožbenega sodišča, ki pa ne vsebuje relevantne vrednosti sedaj izpodbijane vrednosti pravnomočne odločbe. Zato za opredelitev relevantne vrednosti tudi ne more zadoščati „vsp za odmero sodne takse: 2.500,00 EUR“, kar je navedeno v predlogu brez vsake obrazložitve.

-------------------------------
1 Primerjaj določbe 367. člena Zakona o pravdnem postopku - ZPP.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
ZPP-E Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravdnem postopku (2017) - člen 125
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 367

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
12.07.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE4MTg5