<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSRS Sklep VIII DoR 7/2017

Sodišče:Vrhovno sodišče
Oddelek:Delovno-socialni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSRS:2017:VIII.DOR.7.2017
Evidenčna številka:VS3007033
Datum odločbe:22.02.2017
Opravilna številka II.stopnje:Sodba VDSS Pdp 50/2016
Senat:mag. Marijan Debelak (preds.), mag. Irena Žagar (poroč.), Marjana Lubinič
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - DELOVNO PRAVO
Institut:predlog za dopustitev revizije - zavrnitev predloga - poklicna rehabilitacija - izplačilo plače - vračilo

Jedro

Ker pogoji iz 367a. člena ZPP za dopustitev revizije niso podani, je vrhovno sodišče predlog tožeče stranke zavrnilo (367c. člen ZPP).

Izrek

Predlog se zavrne.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je razsodilo, da je tožena stranka dolžna tožeči stranki v roku 8 dni plačati znesek 34.074,63 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 11. 3. 2014 dalje do plačila ter da ji je dolžna povrniti stroške postopka. Toženi stranki je bilo v postopku uveljavljanja pravic iz invalidskega zavarovanja priznana pravica do poklicne rehabilitacije. Na tej podlagi je bila 6. 11. 2009 sklenjena pogodba o poklicni rehabilitaciji, sklenili sta jo stranki tega spora in Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Slednji je toženi stranki izplačeval nadomestilo za čas poklicne rehabilitacije, tožeča stranka pa plačo. Do izplačila tožeče stranke je prišlo zaradi neusklajenega delovanja med službami tožeče stranke. Sodišče je odločitev oprlo na 191. člen Obligacijskega zakonika. Sodišče druge stopnje se je strinjalo z dejanskimi in pravnimi razlogi izpodbijane sodbe in je pritožbo tožene stranke zavrnilo.

2. Tožena stranka predlaga, da zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje vrhovno sodišče dopusti revizijo glede vprašanja:

- ali je pravilno, da je tožena stranka dolžna vrniti prejeto nadomestilo plače na podlagi Zakona o delovnih razmerjih in Obligacijskega zakonika in ne na podlagi določb Zakona o sistemu plač v javnem sektorju?

3. Predlog ni utemeljen.

4. Sodišče po prvem odstavku 367a. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP, Ur. l. št. 26/99 s spremembami) dopusti revizijo, če je od odločitve vrhovnega sodišča mogoče pričakovati odločitev o pravnem vprašanju, ki je pomembno za zagotovitev pravne varnosti, enotne uporabe prava ali za razvoj prava preko sodne prakse. Sodišče dopusti revizijo zlasti v naslednjih primerih:

- če gre za pravno vprašanje, glede katerega odločitev sodišča druge stopnje odstopa od sodne prakse vrhovnega sodišča, ali

- če gre za pravno vprašanje, glede katerega sodne prakse vrhovnega sodišča ni, še zlasti če sodna praksa višjih sodišč ni enotna, ali

- če gre za pravno vprašanje, glede katerega sodna praksa vrhovnega sodišča ni enotna.

5. Ker pogoji iz 367a. člena ZPP za dopustitev revizije niso podani, je vrhovno sodišče predlog tožeče stranke zavrnilo (367c. člen ZPP).


Zveza:

OZ člen 191. ZPP člen 367a.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
17.03.2017

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDA0MzE3