Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Obvestilo o sodbi I Ips 3155/2014

09.02.2017 / Vrhovno sodišče

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti v zadevi zoper obsojenega B.B. v zvezi s kaznivim dejanjem kršitve tajnosti občil in s tem potrdilo pravnomočno odločitev nižje stopnje. Objava fotografije SMSa brez dovoljenja je kaznivo dejanje kršitve tajnosti občil.

Vrhovno sodišče je odločalo o izrednem pravnem sredstvu zoper pravnomočno odločitev Okrožnega sodišča v Ljubljani in Višjega sodišča v Ljubljani, s katero je bil B. B. spoznan za krivega kaznivega dejanja kršitve tajnosti občil po tretjem odstavku v zvezi z 2. točko drugega odstavka 139. člena Kazenskega zakonika, za kar mu je bila izrečena pogojna kazen petih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let.

Zoper pravnomočno sodbo je obsojenčev zagovornik vložil zahtevo za varstvo zakonitosti, s katero je (med drugim) uveljavljal kršitev kazenskega zakona, utemeljujoč, da kaznivo dejanje, ki naj bi ga storil obsojenec, ni kaznivo dejanje.

"Po oceni Vrhovnega sodišča s samim fotografiranjem obsojenec še ni storil ničesar takega, kar bi sodilo že v kazenskopravno sfero. Četudi bi tako fotografijo s celostno podobo oškodovanke objavil na način, da niti z naknadnimi tehničnimi prijemi, ne bi bilo mogoče ugotoviti vsebine prejetega sporočila, v njegovem ravnanju ne bi bilo znakov protipravnosti. Rubikon pa je prestopil s tem, ko se je v postprodukciji z naknadno obdelavo prvotnega posnetka seznanil z vsebino SMS sporočila, ki ga je oškodovanki posredoval P. K.  in nato del fotografije, na kateri je vidna le oškodovankina dlan in v njej telefon ter vsebina SMS sporočila, objavil na [...] spletnem mediju. Na ta način pa je udejanjil vse zakonske znake kaznivega dejanja po tretjem odstavku v zvezi z 2. točko drugega odstavka 139. člena KZ-1B, ki ga stori tisti, ki se z uporabo tehničnih sredstev neupravičeno seznani s sporočilom, ki se prenaša po telefonu, in nato omogoči drugemu, da se neposredno seznani z vsebino sporočila ali pošiljke. V pravnomočni sodbi je bilo tudi ugotovljeno, da obsojenev ni imel dovoljenja oškodovanke niti zakonskega pooblastila za objavo vsebine posnete komunikacije." (več: točka 11)

Vrhovno sodišče obvestilo o odločitvi, ki je v fazi vročanja, podaja skladno s 13. členom Sodnega reda. Obvestilo ne predstavlja uradne informacije institucije, ampak je namenjeno osnovni seznanitvi z odločitvijo. Odločitev je priložena v anonimizirani obliki.