Na ogled dragocena zbirka patentov, predpisov in odlokov iz 18. stoletja
datum: 02.11.2015
vir: Vrhovno sodišče
V Centralni pravosodni knjižnici, ki deluje v okviru Vrhovnega sodišča RS, je ta teden, od 2. do 6. novembra, v okviru tedna odprtih vrat 2015 na ogled prav posebna priložnostna razstava, ki ponuja dragocen pogled v zgodovino. Na voljo je zbirka patentov, odlokov, predpisov, norm, navodil, okrožnic in drugih podobnih dokumentov iz časa Karla VI., Marije Terezije in Jožefa II.
Gre za zbirko, ki je pomembna tako s stališča preučevanja zgodovine Slovencev in življenja ljudi kot z vidika pravnega ustroja v Kranjski deželi v 18. stoletju. Dragocene primerke si je mogoče ogledati tudi v digitalizirani obliki preko spleta.
Razstavo v čitalnici Centralne pravosodne knjižnice, kjer so omenjeno zbirko digitalizirali v sodelovanju z Inštitutom za novejšo zgodovino, so pripravili ob dnevu pravosodja, 4. novembru. Zbirko patentov, predpisov in odlokov za deželo Kranjsko v knjižnici hranijo v treh zvezkih. Pod prvim dokumentom, ki je bil izdan 8. januarja 1726 na Dunaju, je podpisan Karl VI, sledijo listine Marije Terezije, ki so bolj splošne narave in so bile v veljavi za širše cesarstvo, kar nekaj pa se jih navezuje na Kranjsko in notranjeavstrijske dežele. Listine vsebujejo razne določbe v zvezi z davkom, vojsko, strankami v postopku, precej je listin v zvezi s tobakom in soljo ter tihotapljenjem, potem s kovanci, prav tako pa tudi z raznimi ekscesi. Med originalnimi dokumenti je denimo mogoče najti tudi patent Marije Terezije o zemljiški knjigi za plemiške posesti na Kranjskem iz leta 1747, ali pa listine Jožefa II., ki so urejale podložniške razmere, zadeve v zvezi z zakonsko zvezo, pošto, živalmi ...
Teden odprtih vrat v Centralni pravosodni knjižnici je poleg tega namenjen prikazu drugih starejših knjig in tudi skladišča, ki je sicer zaradi občutljivosti nekaterih tam shranjenih knjig zaprto za javnost. V njem med drugim hranijo nekaj najstarejših tiskanih knjig s področja prava, ki izvirajo iz 16. stoletja, pa tudi avtroogrsko in rimsko zakonodajo. Gre torej za redko in precej dragoceno zbirko, vredno ogleda.
