Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Odziv predsednika VSRS glede plakatov in drugih očitkov (Patria)

16.07.2014 / Vrhovno sodišče

Občna seja glede zahteve za izločitev predsednika VSRS sklicana za v petek, 18. 7.

 

Predsednika Vrhovnega sodišča RS Branka Maslešo presenečata način in vsebina, s katero ga Odbor 2014 in drugi podporniki obsojenega Ivana Janše skušajo prikazati kot osebno odgovornega za to, da le-ta prestaja zaporno kazen na podlagi pravnomočne obsodbe. Zavrača tudi podobno neresnično izpostavljanje, žalitve in napade na druge sodnike in zaposlene na sodiščih.

Tovrstni plakati in različni slogani iz zadnjih tednov predstavljajo le del ustvarjanja „slamnatih“ tematik, ki nimajo podlage v dejstvih in so del političnega diskurza, v katerega se sodstvo ne more in ne bo vključevalo.

Predsednik Masleša razume, da vsi ne poznajo delovanja sodnega sistema do te mere, da bi vedeli, kakšne pristojnosti ima predsednik Vrhovnega sodišča glede vplivanja na hitrost ali vsebino odločanja v posamezni sodni zadevi. Težko pa sprejema, da tisti, ki zakonsko in sistemsko organizacijo poznajo ali pa bi ju glede na funkcije, ki jih opravljajo, morali, širijo različna neresnična dejstva ali interpretacije. Predsednik šteje za svojo dolžnost, da opozarja na nekorektnost tovrstnega ravnanja. Še naprej pa izraža pričakovanje, da se bodo do tovrstnih napadov na delovanje institucij pravne države ustrezno opredelile tudi druge ključne institucije države, saj se sodstvo samo pred njimi ne more braniti.

Sodstvo ni hierarhično organizirana institucija, sodniki pa so pri svojem delu neodvisni, s čimer se jih skuša zavarovati tako pred zunanjimi kot tudi notranjimi pritiski. Glede na to noben predsednik sodišča ne sme niti ne more odrejati sodnikom, kako naj odločajo.

Kot je v konkretnem primeru znano, obsojenec ni podal predloga po 24. členu ZIKS, ki je ustaljen način za odlog izvršitve kazni zapora. Ob upoštevanju tega dejstva je prelaganje odgovornosti za njegovo trenutno prestajanje kazni na zatrjevano pričakovano delovanje drugih zavajajoče in brez podlage.

Pri VSRS so vložene številne zahteve za varstvo zakonitosti, v katerih je bila obsojencem izrečena zaporna kazen v daljšem trajanju kot Ivanu Janši, vendar so bile vložene pred njo. Ne glede na to, VSRS ob upoštevanju nekaterih posebnih okoliščin konkretne zadeve prejeto zahtevo obravnava kot prednostno v skladu z določbami Zakona o sodiščih in Sodnega reda. Časovna dinamika reševanja je vedno predvsem v rokah sodnika poročevalca, ki mu je zadeva dodeljena, ne pa predsednika sodišča. Izraženo pričakovanje, da je možno v takšni zadevi odločiti takoj ali v nekaj dneh, nima nobene podlage v sodni praksi ali zakonodaji. Edini znani primer, v katerem je VSRS doslej uporabilo 4. odstavek 423. člena ZKP je iz februarja 1999, nanaša pa se na sodbo višjega sodišča iz maja 1997 (Sklep I Ips 214/97).

Hitrost preučevanja zadeve in njenega predlaganja na dnevni red sej senata kazenskega oddelka je odvisna zlasti od vsebine zahteve, njene obsežnosti in kompleksnosti, nanjo pa lahko z dodatnimi zahtevami negativno vplivajo tudi stranke same. Zaradi nedavne zahteve za izločitev, ki jo je zoper sodnico poročevalko podal zagovornik obsojenega Ivana Janše, je tako le-ta do njene preučitve in odločitve morala prenehati z vsem nadaljnjim delom v zadevi. O tej zahtevi za izločitev predsednik VSRS ne more odločati, ker je zagovornik predlagal tudi njegovo izločitev. Skladno z ZKP bo o njegovi izločitvi odločala občna seja sodnikov VSRS, ki je sklicana za v petek, 18. 7..

Zaradi osredotočanja na vsebinska vprašanja in delo institucije predsednik Masleša v tej fazi ne misli obremenjevati drugih državnih institucij s podajanjem morebitnih kazenskih ovadb zaradi kršitve njegovih osebnostnih pravic.