Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče
Skoči na vsebino
Logotip - Vrhovno sodišče

Enoten dostop do registrov insolventnosti članic EU

08.07.2014 / Vrhovno sodišče

Na podlagi evropskih pravil o čezmejni insolventnosti podjetij je Evropska komisija v okviru pilotskega projekta, pri katerem je sodelovalo tudi Vrhovno sodišče RS, vzpostavila povezavo registrov v obliki Evropskega registra insolventnosti.

Sistem, ki je od 7. 7. 2014 dostopen preko portala e-Pravosodje, trenutno povezuje nacionalne registre insolventnosti sedmih držav članic (Češka, Nemčija, Estonija, Nizozemska, Avstrija, Romunija in Slovenija), s čimer omogoča enostaven in pregleden način preverjanja in spremljanja primerov plačilne nesposobnosti v različnih evropskih državah.

Posodobljen dostop do registrov plačilne nesposobnosti držav članic naj bi izboljšal učinkovitost in uspešnost čezmejnih postopkov v primeru insolventnosti ter pripomogel k izboljšanju gospodarske rasti in povečanju pravne varnosti.

Kot je navedel Johannes Hahn, EU komisar pristojen za pravosodje: „Dostop do čezmejnih podatkov o insolvenčnih postopkih je ključen za dobro delovanje notranjega trga in evropsko območje pravičnosti. Podjetja so nujna za ustvarjanje blaginje in služb, zato morajo biti podatki o insolventnosti lahko dostopni, večjezični in pregledni, če želimo, da vlagatelji vlagajo svoj denar v druge evropske države.“

Z uporabo povezanih baz podatkov lahko podjetja, upniki in vlagatelji brezplačno in na enem mestu (one-stop shop) na enostaven in pregleden način preverjajo in spremljajo primere plačilne nesposobnosti v različnih evropskih državah. Podatki so dostopni v vseh jezikih EU, na voljo pa so tudi navodila za uporabnike.

Pilotskemu projektu naj bi predvidoma konec leta s sprejetjem nove uredbe v roku 4 let sledila splošna obveznost posameznih držav članic za javne objave ključnih informacij v zvezi z insolvenčnimi postopki, na podlagi katerega se bo gradila mreža nacionalnih zbirk podatkov.

Pri vzpostavitvi Evropskega registra insolventnosti je sodelovalo tudi Vrhovno sodišče RS. Mag. Katarina Vodopivec, vodja projektne skupine za Insolvenčne postopke pri Evidenčnem oddelku VSRS, je ob začetku njegovega delovanja povedala: „Gre za pomemben evropski projekt. Slovenija je lahko hitro vzpostavila povezavo, saj je že pred začetkom pilotskega projekta imela ustrezno razvit informacijski sistem, preko katerega se objavljajo procesna dejanja v postopkih zaradi insolventnosti."

Povezani iskalnik po registrih: https://e-justice.europa.eu/content_interconnected_insolvency_registers_search-246-en.do

Portal E-Pravosodje: https://e-justice.europa.eu

Sporočilo Komisije: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-774_en.htm