<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSM Sklep II Kp 4856/2016

Sodišče:Višje sodišče v Mariboru
Oddelek:Kazenski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSMB:2020:II.KP.4856.2016
Evidenčna številka:VSM00030561
Datum odločbe:10.01.2020
Senat, sodnik posameznik:Simona Skorpik (preds.), Boris Štampar (poroč.), Barbara Debevec
Področje:KAZENSKO PROCESNO PRAVO
Institut:odprava začasnega zavarovanja po uradni dolžnosti - predlog za podaljšanje začasnega zavarovanja - pritožba državnega tožilca - trajanje začasnega zavarovanja po vložitvi obtožnice

Jedro

Prvostopenjsko sodišče bi glede na določbo prvega odstavka 502.e člena ZKP pravilno ravnalo tako, da bi o odpravi obravnavanih začasnih zavarovanj po uradni dolžnosti takoj obvestilo pristojni davčni organ. To mora storiti že ob izdaji sklepa, s katerim odloči o predlogu za odpravo začasnega zavarovanja zahtevka za odvzem premoženjske koristi, česar prvostopenjsko sodišče ni storilo. Slednje pa ne vpliva na pravilnost in zakonitost odločitve sodišča prve stopnje, razvidne iz točke I izreka izpodbijanega sklepa.

Izrek

I. Pritožbi višje državne tožilke se delno ugodi in sklep sodišča prve stopnje spremeni tako, da se točki II in III izreka izpodbijanega sklepa razveljavita.

II. V preostalem se pritožba višje državne tožilke zavrne kot neutemeljena.

Obrazložitev

1. Okrožno sodišče v Mariboru je s sklepom X K 4856/2016 z dne 12. 11. 2019 pod točko I izreka predlog državne tožilke s Specializiranega državnega tožilstva Republike Slovenije za podaljšanje začasnih zavarovanj zahtevkov za odvzem premoženjske koristi zavrnilo ter začasna zavarovanja, ki so bila v obravnavani zadevi odrejena zoper obdolžena A. A. in .B. B. ter udeležence C. C., D. D., E. E. in gospodarsko družbo G. d.o.o. in ki so bila nazadnje podaljšana s sklepom Okrožnega sodišča v Mariboru X K 4856/2016 z dne 15. 5. 2019 v zvezi s sklepom Višjega sodišča v Mariboru II Kp 4856/2016 z dne 17. 7. 2019, odpravilo. Pod točko II izreka je odločilo, da bo po pravnomočnosti sklepa Sodnemu registru Okrožnega sodišča v Ljubljani odrejen izbris začasnih zavarovanj zahtevkov za odvzem premoženjske koristi z vsebino, kot izhaja iz točk I/1, I/2 in I/3 izreka izpodbijanega sklepa, pod točko III pa, da bo po pravnomočnosti sklepa Upravi Republike Slovenije za javna plačila (UJP) odrejeno vračilo sredstev, ki so bila po odredbah sodišča prenesena na njihov podračun, v obsegu, kot izhaja iz točk I/4, I/5 in I/6 izreka izpodbijanega sklepa.

2. Zoper sklep se je pritožila višja državna tožilka zaradi bistvenih kršitev določb kazenskega postopka iz drugega odstavka 371. člena Zakona o kazenskem postopku (v nadaljevanju ZKP), s predlogom pritožbenemu sodišču, da izpodbijani sklep razveljavi ter zadevo vrne sodišču prve stopnje v novo odločitev.

3. Na pritožbo so odgovorili zagovorniki obdolženega A. A., zagovornik obdolžene B. B. in pooblaščenec gospodarske družbe G. d.o.o., C. C. in pooblaščenci E. E. Pritožbenemu sodišču predlagajo, da pritožbo višje državne tožilke zavrne kot neutemeljeno.

4. Pritožba je delno utemeljena.

5. Sodišče prve stopnje je odločalo o predlogu državne tožilke za podaljšanje začasnih zavarovanj zahtevkov za odvzem premoženjske koristi v obravnavani zadevi do 11. 11. 2020 ter pri tem pravilno ugotovilo, da je potekel absolutni rok trajanja odrejenih ukrepov iz četrtega odstavka 502.b člena ZKP. Obtožnica je bila namreč vložena dne 11. 11. 2016 in še ni pravnomočna, zaradi česar je triletni maksimalni skupni rok trajanja začasnega zavarovanja po vložitvi obtožnice do izreka sodbe sodišča prve stopnje potekel dne 11. 11. 2019, čemur pritožba niti ne oporeka. Odločitev sodišča prve stopnje v točki I izreka izpodbijanega sklepa je tako pravilna in zakonita.

6. Pritožba smiselno graja točki II in III izreka izpodbijanega sklepa, ko navaja, da bi sodišče prve stopnje moralo v izrek sklepa vključiti tudi način ravnanja sodišča po sprejemu odločitve o odpravi začasnega zavarovanja, kot je predpisan v 502.e členu ZKP. Po navedeni določbi sodišče o odreditvi, spremembi in odpravi začasnega zavarovanja odvzema premoženjske koristi po uradni dolžnosti obvesti pristojni davčni organ s prepisom svoje odločbe (prvi odstavek). Če pristojni davčni organ po prejemu obvestila iz prvega odstavka sodišču sporoči, da v zvezi z začasno zavarovanim premoženjem načrtuje uvedbo postopka, za katerega je pooblaščen po zakonu, sodišče v odločbi o spremembi ali odpravi začasnega zavarovanja odredi, da organ, pristojen za izvršitev zavarovanja, tega ne sme spremeniti ali odpraviti pred prejemom pisnega obvestila sodišča, da je potekel en mesec od dneva vročitve odločbe o spremembi ali odpravi zavarovanja pristojnemu davčnemu organu (drugi odstavek).

7. Določbi 502.e člena ZKP določata ravnanje sodišča prve stopnje ob odreditvi, spremembi in odpravi začasnega zavarovanja odvzema premoženjske koristi. Gre za način izvršitve navedenih odločitev, kar pa ne predstavlja obvezne sestavine same odločitve. Določbi torej predpisujeta postopanje zaradi zavarovanja finančnih interesov države, zaradi česar sodišče prve stopnje vsebine teh določb ne navede v izreku izpodbijanega sklepa.1 Prvostopenjsko sodišče bi glede na določbo prvega odstavka 502.e člena ZKP pravilno ravnalo tako, da bi o odpravi obravnavanih začasnih zavarovanj po uradni dolžnosti takoj obvestilo pristojni davčni organ. To mora storiti že ob izdaji sklepa, s katerim odloči o predlogu za odpravo začasnega zavarovanja zahtevka za odvzem premoženjske koristi, česar prvostopenjsko sodišče ni storilo. Slednje pa ne vpliva na pravilnost in zakonitost odločitve sodišča prve stopnje, razvidne iz točke I izreka izpodbijanega sklepa.

8. Glede na obrazloženo pritožba utemeljeno graja pravilnost prvostopnega izreka v točkah II in III, kjer je sodišče prve stopnje odločilo, da bo po pravnomočnosti sklepa Sodnemu registru Okrožnega sodišča v Ljubljani odrejen izbris začasnih zavarovanj zahtevkov za odvzem premoženjske koristi, Upravi Republike Slovenije za javna plačila (UJP) pa odrejeno vračilo sredstev, ki so bila po odredbi sodišča prenesena na njihov podračun. Navedeni del izreka se namreč nanaša na način postopanja sodišča, ki ne sodi v izrek izpodbijanega sklepa, pač pa se izvede s procesnimi odredbami.

9. Iz navedenih razlogov je pritožbeno sodišče izpodbijani sklep spremenilo tako, da je točki II in III izreka sklepa razveljavilo, v preostalem pa pritožbo državne tožilke zavrnilo kot neutemeljeno (tretji odstavek 402. člena ZKP).

-------------------------------
1 Glej sklep Višjega sodišča v Ljubljani II Kp 13636/2016 z dne 12. 7. 2018.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o kazenskem postopku (1994) - ZKP - člen 502b, 502b/4, 502e

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
14.02.2020

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDM1MzIz