<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep I Cp 1496/2019

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2019:I.CP.1496.2019
Evidenčna številka:VSL00026495
Datum odločbe:21.08.2019
Senat, sodnik posameznik:Brigita Markovič (preds.), Matjaž Voglar (poroč.), Irena Veter
Področje:NEPRAVDNO PRAVO
Institut:pridržanje osebe na zaprtem oddelku psihiatrične zdravstvene organizacije - narok na kraju samem - ogrožanje življenja s samomorom

Jedro

Sodišče je opravilo narok na kraju samem (v psihiatrični bolnišnici) in zaslišalo nasprotnega udeleženca, postavilo pa je tudi izvedenca psihiatrične stroke, na katerega mnenje je tudi oprlo svojo odločitev o pridržanju nasprotnega udeleženca.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje odločilo, da se A. A. omeji prisotnost pri izvajanju dokazov na naroku in da se navedeno osebo brez privolitve zadrži na oddelku pod posebnim nadzorom v ... za čas enega meseca, to je najdlje do 9. 9. 2019. Iz obrazložitve sklepa izhaja, da je bil nasprotni udeleženec hospitaliziran zaradi že tretjega resnega poskusa samomora, da zaradi depresije še vedno obstaja velika nevarnost samomora, zato je po oceni izvedenca psihiatrične stroke dr. B. B. nujno potrebno zdravljenje na zaprtem oddelku pod posebnim nadzorom še najdalj do 9. 9. 2019. Z drugimi, milejšimi ukrepi, njegove samomorilne ogroženosti ni mogoče preprečiti.

2. Zoper sklep se pritožuje nasprotni udeleženec in navaja, da prosi za skrajšanje časa pridržanja. Svojega stanja se zaveda in se že zdravi, zdravljenje bo nadaljeval ambulantno.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje v postopku pridržanja osebe na zaprtem oddelku psihiatrične bolnišnice brez privolitve pravilno ugotovilo dejansko stanje in pravilno uporabilo določbe Zakona o duševnem zdravju (v nadaljevanju: ZDZdr). Sodišče je opravilo narok na kraju samem (v psihiatrični bolnišnici) in zaslišalo nasprotnega udeleženca, postavilo pa je tudi izvedenca psihiatrične stroke, na katerega mnenje je tudi oprlo svojo odločitev o pridržanju nasprotnega udeleženca. Pritožnik obrazloženo ne izpodbija strokovnih ugotovitev izvedenca, da kljub potekajočemu zdravljenju še vedno ni sposoben skrbeti za svojo varnost in da bi se izven varovanega (zaprtega) oddelka, torej brez stalnega strokovnega nadzora, lahko ponovno življenjsko ogrožal, saj antidepresivi potrebujejo nekaj tednov, da izrazijo svoj učinek. Sodišče je tudi pravilno ugotovilo, da je bil še v trenutku naroka nasprotni udeleženec izrazito potrt, da je jokal med zaslišanjem in opisoval načine, kako si je nameraval vzeti življenje.

5. Pritožbeno sodišče tako ugotavlja, da je glede na ugotovitve izvedenca, nasprotni udeleženec še akutno samomorilno ogrožen in da zaradi svojega stanja ni sposoben tvorno in varno sodelovati v ambulantnem zdravljenju, saj tudi antidepresivi, s katerimi se trenutno zdravi, potrebujejo določen čas, da začno učinkovati. Zato je pravilna odločitev sodišča prve stopnje, da se nasprotnega udeleženca zadrži na zdravljenju na varovanem oddelku proti njegovi volji do dne 9. 9. 2019. Glede na vse povedano je sodišče pritožbo nasprotnega udeleženca zavrnilo in na podlagi 353. člena ZPP v zvezi s 37. členom ZNP potrdilo izpodbijani sklep.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o duševnem zdravju (2008) - ZDZdr - člen 39

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
18.09.2019

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDMxNzMz