<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep Cst 235/2018

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2018:CST.235.2018
Evidenčna številka:VSL00011594
Datum odločbe:15.05.2018
Senat, sodnik posameznik:Mateja Levstek (preds.), Andreja Strmčnik Izak (poroč.), mag. Damjan Orož
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - STEČAJNO PRAVO
Institut:postopek osebnega stečaja - predlog za začetek postopka osebnega stečaja - sklep o začetku postopka osebnega stečaja - pravnomočen sklep - umik predloga za začetek postopka osebnega stečaja - ustavitev postopka osebnega stečaja - končanje stečajnega postopka - odpust obveznosti v osebnem stečaju

Jedro

Ker se predlog za začetek stečajnega postopka lahko umakne le do izdaje sklepa o začetku stečajnega postopka (šesti odstavek 232. člena ZFPPIPP v zvezi s prvim odstavkom 383. člena ZFPPIPP), umik predloga ni več dovoljen, posledično pa tudi ni mogoče (več) ustaviti postopka osebnega stečaja.

Izrek

Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrnilo predlog dolžnice za ustavitev postopka osebnega stečaja.

2. Zoper navedeni sklep se je pritožila dolžnica iz vseh pritožbenih razlogov. Ponovila je navedbe iz postopka na prvi stopnji, in sicer, da je terjatev edinega upnika - Davčne uprave Republike Slovenije - zastarala. S tem je davčna obveznost prenehala, tako da niso podani razlogi za osebni stečaj. Predlagala je spremembo izpodbijanega sklepa.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. V obravnavani zadevi je bil začet postopek osebnega stečaja s sklepom, ki je postal pravnomočen, česar pritožnica ne izpodbija. Ker se predlog za začetek stečajnega postopka lahko umakne le do izdaje sklepa o začetku stečajnega postopka (6. odstavek 232. člena ZFPPIPP v zvezi s 1. odstavkom 383. člena ZFPPIPP), umik predloga ni več dovoljen, posledično pa tudi ni mogoče (več) ustaviti postopka osebnega stečaja. Po začetku stečajnega postopka se stečajni postopek lahko konča le na predlog upravitelja, in sicer le v dveh primerih: ko upravitelj unovči vse premoženje stečajnega dolžnika in iz tega premoženja vsaj delno poplača upnike ter opravi vsa dejanja, ki jih mora izvesti v stečajnem postopku (375. in 376. člen ZFPPIPP) oziroma če premoženje ne zadošča niti za poplačilo upnikov, se stečajni postopek konča brez razdelitve upnikom (378. člen ZFPPIPP). V primeru, ko dolžnik doseže odpust obveznosti, se postopek osebnega stečaja konča po poteku preizkusnega obdobja, ko sodišče izda sklep, da se dolžniku odpustijo njegove obveznosti (407. člen ZFPPIPP). Ker je v tej zadevi pravnomočen tudi sklep o odpustu obveznosti, prvostopenjsko sodišče pravilno navaja, da dolžnica niti nima pravnega interesa (koristi) za vložitev predloga za ustavitev postopka osebnega stečaja.

5. Odločitev sodišča prve stopnje je tako pravilna, zato je višje sodišče ob ugotovitvi, da sodišče prve stopnje tudi ni storilo nobene kršitve, na katero višje sodišče pazi po uradni dolžnosti (350. člen ZPP v zvezi s 366. členom ZPP in 1. odstavkom 121. člena ZFPPIPP), pritožbo zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo (2. točka 365. člena ZPP v zvezi s 1. odstavkom 121. člena ZFPPIPP).

Pisni odpravek se ujema z elektronskim izvirnikom sklepa.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (2007) - ZFPPIPP - člen 232, 232/6, 375, 376, 378, 383, 383/1, 407

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
11.06.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE4OTQ5