<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL Sklep I Cp 2256/2017

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Civilni oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2018:I.CP.2256.2017
Evidenčna številka:VSL00007319
Datum odločbe:11.01.2018
Senat, sodnik posameznik:Irena Veter
Področje:CIVILNO PROCESNO PRAVO - USTAVNO PRAVO
Institut:zavrženje revizije - obvezno zastopanje po odvetniku - dokaz o opravljenem pravniškem državnem izpitu - kršitev ustavnih pravic - pravica do pravnega sredstva

Jedro

Po prvem odstavku 91. člena ZPP v primeru, če reviziji ni priložen dokaz, da ima stranka opravljen pravniški izpit, sodišče vlogo zavrže. Ker je v tej zadevi toženec sam vložil revizijo in ni priložil dokaza o opravljenem pravniškem državnem izpitu, je navedena pomanjkljivost zadosten razlog za zavrženje vloge.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z obravnavanim sklepom zavrglo revizijo tožene stranke zoper sodbo Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 597/2016 z dne 8. 6. 2016 v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani P 1449/2013-I z dne 19. 8. 2015.

2. V pritožbi proti temu sklepu toženec navaja, da sodišče napačno tolmači Zakon o pravdnem postopku v delu, kjer govori, da lahko stranka v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik. Nihče ne more preprečiti posamezniku, da pravdna dejanja izvaja sam, niti ga ne more prisiliti, da v pravdnem postopku najema odvetnika. To bi kršilo ustavne pravice posameznika. Sodišče prav tako napačno navaja, kdaj je potekel rok za vložitev revizije. Tožena stranka se je pritožila na sklep o nadaljevanju postopka, ki je postal pravnomočen 24. 2. 2017 in je takrat v veljavo stopila in postala pravnomočna tudi sodba Višjega sodišča v Ljubljani I Cp 597/2016 v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani P 1449/2013-I.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Sodišče prve stopnje je pravilno uporabilo določbo tretjega in četrtega odstavka 86. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP). V postopku z izrednimi pravnimi sredstvi lahko stranka opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik. Navedene določbe ZPP so jasne, prav tako je enotna in ustaljena sodna praksa, ki tem določbam sledi. Pritožbene trditve o kršenju ustavnih pravic posameznika in s tem tudi tožnika, ker mu obvezno odvetniško zastopanje onemogoči vložitev ustavne pritožbe, so neutemeljene. Ureditev ni v nasprotju z določbo 22. člena Ustave, ki zagotavlja enako varstvo pravic, prav tako ne v nasprotju z določbo 23. člena Ustave RS, po kateri je vsakomur zagotovljena pravica, da bo sodišče o njegovi pravici odločilo (pri čemer sistem brezplačne pravne pomoči po Zakonu o brezplačni pravni pomoči ustrezno ureja problematiko oseb, ki nimajo finančnih možnosti za samostojno zagotovitev odvetniškega zastopanja).1 Pritožnik tudi ni kršil pravice do pravnega sredstva (25. člen Ustave). To pravico bi lahko uresničil, a le na način, kot določa 86. člen ZPP. Takšna ureditev ni protiustavna.

5. Po prvem odstavku 91. člena ZPP v primeru, če reviziji ni priložen dokaz, da ima stranka opravljen pravniški izpit, sodišče vlogo zavrže. Ker je v tej zadevi toženec sam vložil revizijo in ni priložil dokaza o opravljenem pravniškem državnem izpitu, je navedena pomanjkljivost zadosten razlog za zavrženje vloge.

6. Ker pritožba ni utemeljena, jo je sodišče druge stopnje zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje po določbi 2. točke 365. člena ZPP.

-------------------------------
1 Pravdni postopek, Zakon s komentarjem, prva knjiga, komentar dr. A. Galiča k 86. členu.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Ustava Republike Slovenije (1991) - URS - člen 22, 23, 25
Zakon o pravdnem postopku (1999) - ZPP - člen 86, 86/3, 86/4, 91, 91/1

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
06.03.2018

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDE1Njkz