<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 65/2017

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2017:CST.65.2017
Evidenčna številka:VSL0085549
Datum odločbe:31.01.2017
Senat, sodnik posameznik:Irena Dovnik (preds.), mag. Damjan Orož (poroč.), Andreja Strmčnik Izak
Področje:STEČAJNO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO
Institut:odlog odločanja o začetku stečajnega postopka - pritožba dolžnika - nedopustna pritožba - pravni interes za pritožbo - ustalitev krajevne pristojnosti

Jedro

Ena od procesnih predpostavk za odločanje o pritožbi je tudi pravni interes pritožnika, da se odloči o pritožbi (tretji odstavek 343. člena ZPP). Ta procesna predpostavka mora obstajati ves čas pritožbenega postopka. Ker je rok, do katerega je bilo odloženo odločanje o upnikovemu predlogu za začetek stečajnega postopka, potekel, poleg tega pa je bilo dolžnikovemu predlogu tudi ugodeno, pritožnik nima pravnega interesa za odločanje o pritožbi.

Izrek

Pritožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom ugodilo dolžnikovemu predlogu in odločanje o upnikovem predlogu za začetek stečajnega postopka odložilo do 3. 1. 2017.

2. Zoper sklep se je pritožili dolžnik.

3. Pritožba ni dopustna.

4. Višje sodišče je pritožbo zavrglo, ker pritožba zoper navedeni sklep ni dopustna. Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) v prvem odstavku 121. člena določa, da se za postopek insolventnosti glede vprašanj, ki s tem zakonom niso urejena drugače, smiselno uporabljajo pravila zakona, ki ureja pravdni postopek. Ena od procesnih predpostavk za odločanje o pritožbi je tudi pravni interes pritožnika, da se odloči o pritožbi (tretji odstavek 343. člena Zakona o pravdnem postopku; ZPP). Ta procesna predpostavka mora obstajati ves čas pritožbenega postopka. Ker je rok, do katerega je bilo odloženo odločanje o upnikovemu predlogu za začetek stečajnega postopka, potekel, poleg tega pa je bilo dolžnikovemu predlogu tudi ugodeno, pritožnik nima pravnega interesa za odločanje o pritožbi.

5. Višje sodišče vseeno odgovarja tudi na edino vsebinsko pritožbeno navedbo: da je sodišče kršilo določbo o krajevni pristojnosti za odločanje v zadevi. Pritožnik si zmotno razlaga določbo 52. člena ZFPPIPP, saj jo je treba v tem primeru uporabiti skupaj z določbo drugega odstavka 17. člena ZPP, ki določa, da če se med postopkom spremenijo okoliščine, na katere se opira pristojnost sodišča, se taka sprememba ne upošteva in ostane še naprej pristojno isto sodišče (primerjaj sklep Vrhovnega sodišča RS III R 16/2012 z dne 29. 5. 2012). Tako iz pritožbenih navedb kot tudi navedb v ugovoru zoper predlog za začetek stečajnega postopka izhaja, da je bil sedež dolžnika spremenjen šele 27. 10. 2016, ob prejemu predloga za začetek stečajnega postopka (22. 6. 2016) pa je bil v M. S. Ostali pritožbeni razlogi so očitno nepomembni (prvi odstavek 360. člena ZPP).

6. Odločitev višjega sodišča temelji na 1. točki 365. člena in na četrtem odstavku 343. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP.

Ta pisni odpravek se ujema z elektronskim izvirnikom sklepa.


Zveza:

ZFPPIPP člen 52, 121, 237. ZPP člen 17, 17/2, 343, 343/3.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
13.03.2017

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDA0MDIw