<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cpg 1034/93

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:1993:CPG.1034.93
Evidenčna številka:VSL00261
Datum odločbe:10.11.1993
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:stroški pravdnega postopka - prijava terjatve

Jedro

Stečajni upnik mora stroške pravdnega postopka prijaviti skupaj z glavnico in obrestmi v stečajnem postopku zaradi izjave stečajnega upravitelja o celotni upnikovi terjatvi. Izrek sodišča, s katerim nalaga toženi stranki, ki je v stečaju, naj tožeči stranki povrne pravdne stroške, je v nasprotju z določbami stečajnega zakona.

Izrek

Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep (točka 3 izreka) se razveljavi in zadeva vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.

Obrazložitev

Sodišče prve stopnje je postopek, ki je bil prekinjen zaradi začetka stečaja nad toženo stranko od 9.3.1993, nadaljevalo z dnem 22.3.1993, tožbo zavrglo in v tč. 3 naložilo toženi stranki v stečaju, da povrne tožeči stranki 2.476,00 SIT stroškov postopka.

Zoper sklep o stroških postopka je tožena stranka vložila pritožbo (tč. 3 izreka). Predlaga razveljavitev izreka o stroških in v obrazložitvi med drugim navaja, da je odločitev sodišča, s katerim se nalaga toženi stranki, ki je v stečaju, naj tožeči stranki povrne pravdne stroške v nasprotju z določbami stečajnega zakona. Razen z izjemo določeno v 128. čl. ZPPSL je stroškovni zahtevek upnika lahko le sestavni del njegove terjatve in je lahko priznan le na podlagi prijave terjatve oziroma, če bi bil po stečajnem upravitelju prerekan, lahko stečajni upnik z ugotovitveno tožbo zahteva, da sodišče odloči o utemeljenosti oz. obstoju takega zahtevka. Podrejeno uveljavlja, da stroškovni del izreka vsebinsko ni obrazložen.

Tožeča stranka je na pritožbo odgovorila.

Pritožba je utemeljena.

Čim je bil s sklepom sodišča začet stečajni postopek je tožeča stranka kot upnik stečajnega dolžnika lahko prijavila terjatev, o kateri je pravdni postopek v teku (primerjaj določilo 121. člena ZPPSL. Terjatev pa predstavlja glavnica, obresti in stroški.

Prijavljene terjatve upnika preizkuša stečajni senat na naroku za preizkus terjatev (1. odst. 124. člena ZPPSL). Stečajni senat s sklepom napoti upnika, čigar terjatev je prerekana, da začne v 8 dneh od dneva vročitve sklepa postopek pred sodiščem za ugotovitev prerekane terjatve (1. odst. 127. člena istega zakona). Iz podatkov spisa izhaja, da je tožeča stranka obvestila sodišče, da je stroške izvršilnega postopka prijavila v stečajnem postopku, v tem postopku pa priglaša stroške pravdnega postopka v znesku 3.714,00 SIT. Tudi stroški, ki so nastali do uvedbe stečajnega postopka predstavljajo terjatev, o kateri teče pravdni postopek in ki bi jo bilo potrebno prijaviti v skladu z navedenimi zakonitimi določili v stečajnem postopku. Če bi stečajni upravitelj prerekal terjatev, pa lahko stečajni upnik z ugotovitveno tožbo oz. s predlogom za nadaljevanje po spremenjenem tožbenem zahtevku na ugotovitev zahteva, da sodišče odloči o utemeljenosti oz. obstoju takega zahtevka. Tožbeni zahtevek na povrnitev stroškov je treba uveljavljati torej po določbah ZPPSL in v primeru, da je stroškovni zahtevek priznan na podlagi prijave terjatve, tožeča stranka ne bi imela več pravnega interesa na tožbi, v primeru, da je prerekan pa lahko stečajni upnik z ugotovitvenim zahtevkom zahteva, da sodišče odloči o njem. Ker navedenih določb sodišče prve stopnje ni uporabilo je tudi materialnopravno zmotno odločilo, ko je naložilo toženi stranki plačilo pravdnih stroškov, nastalih tožeči stranki.

V ponovnem postopku bo moralo sodišče prve stopnje zaradi pravilne uporabe materialnega prava ugotoviti, kakšno terjatev je tožeča stranka kot upnik stečajnega dolžnika prijavila oz. v kakšnem obsegu in tudi ali je glede na določilo 126. člena ZPPSL upnik kasneje prijavil, že po poteku roka, terjatev, ki predstavlja stroške tega postopka. Od ugotovitve dejanskega stanja v zvezi z prijavo stroškov je odvisna pravilna odločitev sodišča prve stopnje, zato je bilo potrebno pritožbi ugoditi in sklep sodišča prve stopnje razveljaviti ter vrniti v nov postopek po 3. tč. 380. člena ZPP v zvezi z 12. členom ZPP SL.


Zveza:

ZPPSL člen 121, 121/1, 124, 124/1, 127, 127/1, 128, 128/1. ZPP (1977) člen 154.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
10.11.2016

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExMzk5NDkw