<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 222/2015

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2015:CST.222.2015
Evidenčna številka:VSL0074736
Datum odločbe:22.04.2015
Senat, sodnik posameznik:Vesna Jenko (preds.), Renata Horvat (poroč.), Nada Mitrović
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:postopek prisilne poravnave - stranke glavnega postopka - upnik - pravočasna prijava terjatve - procesna legitimacija za vložitev pritožbe

Jedro

Pritožnica ni pravočasno prijavila terjatve, zato nima procesne legitimacije za vložitev pritožbe zoper izpodbijani sklep o preizkusu terjatev.

Izrek

Pritožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je o priznanih, prerekanih in verjetno izkazanih terjatvah odločilo tako, kot je navedeno v končnem seznamu preizkušenih terjatev z dne 22. 1. 2015, ki je sestavni del izreka sklepa in je bil objavljen hkrati z objavo tega sklepa.

2. A. L. je zoper sklep pravočasno vložila pritožbo. V njej navaja, da so ji bile kršene njene pravice kot upnice, ker o postopku prisilne poravnave s strani delodajalca in stečajnega upravitelja ni bila seznanjena pravočasno in ji je bilo tako namerno onemogočeno pravočasno priglasiti njeno terjatev ali se pritožiti na prijavljene terjatve s strani delodajalca.

3. Pritožba ni dovoljena.

4. Pritožbo sme vložiti vsaka stranka postopka zaradi insolventnosti, razen če zakon za posamezen sklep določa, da lahko pritožbo vložijo samo nekatere stranke (prvi odstavek 126. člena Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju – ZFPPIPP). Upravitelj ali druga oseba, ki ni stranka postopka, ima pravico vložiti pritožbo samo proti tistim sklepom, za katere tako določa zakon (drugi odstavek 126. člena ZFPPIPP).

5. Stranke glavnega postopka zaradi insolventnosti so vsak upnik, ki v tem postopku uveljavlja terjatev do insolventnega dolžnika in insolventni dolžnik, če zakon za posamezen postopek tako določa (56. člen ZFPPIPP). Upnik pridobi upravičenje opravljati procesna dejanja v glavnem postopku zaradi insolventnosti, če v tem postopku prijavi svojo terjatev v roku za prijavo terjatve, določenem v 59. členu ZFPPIPP (prvi odstavek 57. člena ZFPPIPP).

6. Pritožbeno sodišče ugotavlja, da pritožnica ni pravočasno prijavila terjatve v tem postopku, saj jo je prijavila šele dne 2. 2. 2015, zadnji dan roka za prijavo terjatev pa je potekel 25. 8. 2014. Da je terjatev prijavila prepozno, pritožnica priznava tudi sama. Zato nima procesne legitimacije za vložitev pritožbe zoper izpodbijani sklep.

7. V postopku zaradi insolventnosti ni mogoče zahtevati vrnitve v prejšnje stanje (drugi odstavek 121.člena ZFPPIPP). Zato na navedbe pritožnice o razlogih za prepozno prijavo terjatve pritožbeno sodišče ni odgovarjalo.

8. Pritožbeno sodišče je glede na navedeno pritožbo zavrglo kot nedovoljeno (1. točka 365. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP).

Pritožnica pa zaradi tega ni izgubila terjatve do dolžnika, saj se v postopku prisilne poravnave prijava in preizkus terjatev izvedeta predvsem zaradi presoje procesne legitimacije upnikov za glasovanje o prisilni poravnavi.


Zveza:

ZFPPIPP člen 56, 57, 57/1, 121, 121/2, 126, 126/1, 126/2.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
02.06.2015

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDc5MTQw