<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 303/2013

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2013:CST.303.2013
Evidenčna številka:VSL0077900
Datum odločbe:05.09.2013
Senat, sodnik posameznik:Tadeja Zima Jenull (preds.), Magda Teppey (poroč.), Maja Jurak
Področje:STEČAJNO PRAVO
Institut:sklep o razdelitvi - pritožba zoper sklep o razdelitvi - procesna legitimacija - stranka postopka - stečajni dolžnik

Jedro

Pritožbo proti sklepu v postopku zaradi insolventnosti ima pravico vložiti le stranka postopka, razen če zakon za posamezen sklep določa, da pritožbo lahko vložijo samo nekatere stranke. V glavnem postopku zaradi insolventnosti so procesna dejanja upravičeni opravljati vsak upnik, ki v tem postopku uveljavlja terjatev do insolventnega dolžnika in insolventni dolžnik, če zakon za posamezen postopek tako določa. Insolventni dolžnik v glavnem postopku stečaja nima položaja stranke, saj je objekt in ne subjekt stečajnega postopka, postopek se vodi nad njim oziroma njegovim premoženjem.

Izrek

Pritožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom o razdelitvi posebne razdelitvene mase (r. št. 4025) ugodilo ugovoru upnika S. d.d. proti načrtu druge razdelitve posebne razdelitvene mase. Odločilo je, da se razdelitev posebne razdelitvene mase opravi na podlagi končnega načrta razdelitve posebne razdelitvene mase z dne 27.6.2013 (št. 4007), ki je sestavni del tega izreka in je objavljen hkrati z objavo tega sklepa.

2. Proti navedenemu sklepu se je pravočasno pritožil dolžnik (po upraviteljici, kot zakoniti zastopnici, ki jo zastopa pooblaščenka), iz razloga nepravilne uporabe materialnega prava (prvi odstavek 338. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 121. členom Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP)). Dolžnik je pritožbenemu sodišču predlagal, da izpodbijani sklep spremeni, tako da upraviteljici prizna nadomestila, kot je predlagano v pritožbi, oziroma podrejeno da napadeni sklep razveljavi in zadevo vrne v ponovno odločanje sodišču prve stopnje z napotilom, da se nagrade upraviteljici odmerijo materialnopravno pravilno.

3. Pritožba se zavrže.

4. Pritožbo proti sklepu v postopku zaradi insolventnosti ima pravico vložiti le stranka postopka, razen če zakon za posamezen sklep določa, da pritožbo lahko vložijo samo nekatere stranke (prvi odstavek 126. člena ZFPPIPP). V glavnem postopku zaradi insolventnosti so procesna dejanja upravičeni opravljati vsak upnik, ki v tem postopku uveljavlja terjatev do insolventnega dolžnika in insolventni dolžnik, če zakon za posamezen postopek tako določa (56. člen ZFPPIPP). Insolventni dolžnik v glavnem postopku stečaja nima položaja stranke, saj je objekt in ne subjekt stečajnega postopka, postopek se vodi nad njim oziroma njegovim premoženjem. Položaj stranke v glavnem postopku zaradi insolventnosti ima dolžnik le v postopku prisilne poravnave in v postopku osebnega stečaja.

5. Tudi stečajni upravitelj ni stranka postopka zaradi insolventnosti. Upravitelj ali druga oseba, ki ni stranka postopka, pa ima v postopku zaradi insolventnosti pravico vložiti pritožbo samo proti tistim sklepom, za katere tako določa zakon (drugi odstavek 126. člena ZFPPIPP). Te pravice upravitelja pa za vložitev pritožbe zoper sklep o razdelitvi posebne razdelitvene mase (365.člen ZFPPIPP v zvezi z desetim odstavkom 371. člena ZFPPIPP) zakon ne določa.

6. Glede na navedeno je pritožbeno sodišče nedovoljeno pritožbo zavrglo (1. točka 365. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 121. člena ZFPPIPP).


Zveza:

ZFPPIPP člen 56, 126, 126/1, 126/2, 365, 371.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
09.04.2014

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDY0MTI3