<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VSL sklep Cst 192/2011

Sodišče:Višje sodišče v Ljubljani
Oddelek:Gospodarski oddelek
ECLI:ECLI:SI:VSLJ:2011:CST.192.2011
Evidenčna številka:VSL0064567
Datum odločbe:22.07.2011
Področje:STEČAJNO PRAVO - PRAVO DRUŽB
Institut:postopek prisilne likvidacije - odločanje o začetku postopka prisilne likvidacije - upravičen predlagatelj

Jedro

V poglavju zakona, ki ureja prenehanje delniške družbe, je pooblastilo sodišču, da po uradni dolžnosti izvede postopek likvidacije delniške družbe v primeru, če se zmanjša osnovni kapital družbe pod zakonsko določen najnižji znesek osnovnega kapitala, dano v 5. odstavku 404. člena ZGD-1. Ob smiselni uporabi te določbe za družbo z omejeno odgovornostjo, sodišče v primeru, če obstajajo razlogi za prenehanje družbe z omejeno odgovornostjo po 7. alineji 1. odstavka 521. člena ZGD-1, brez predloga in sodne odločbe o prenehanju pravne osebe, po uradni dolžnosti začne postopek prisilne likvidacije take družbe.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Z uvodoma citiranim sklepom je sodišče prve stopnje po uradni dolžnosti začelo postopek prisilne likvidacije nad dolžnikom N. d.o.o.; za upravitelja pa imenovalo T. K., ki opravlja naloge prek pravnoorganizacijske oblike odvetnika.

2. Zoper sklep se je pravočasno pritožil G. S., edini družbenik dolžnika, ki je uveljavljal bistvene kršitve določb postopka, s predlogom pritožbenemu sodišču, da izpodbijani sklep razveljavi.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Iz razlogov izpodbijanega sklepa izhaja, da je sodišče prve stopnje ugotovilo, da so izpolnjeni pogoji za prenehanje družbe po 7. alineji prvega odstavka 521. člena ZGD -1, ker se je osnovni kapital družbe zmanjšal pod minimum.

5. Pritožnik ne izpodbija ugotovitev sodišča prve stopnje o pogojih za prenehanje družbe, zato pritožbeno sodišče ocenjuje, da je sodišče prve stopnje pravilno ugotovilo, da se je osnovni kapital družbe znižal pod zakonsko določen znesek 7.500 EUR (7. alineja 1. odstavka 521. člena ZGD-1). Pri tem pritožbeno sodišče še dodaja, da tudi iz podatkov poslovnega registra (AJPES) izhaja, da ima družba vpisan osnovni kapital v višini 6.408 EUR, torej v višini, ki je nižja od zakonsko določenega zneska osnovnega kapitala družbe z omejeno odgovornostjo po 4. odstavku 475. člena ZGD-1 (najmanj 7.500,00 EUR).

6. Nasprotuje pa pritožnik pravilnosti sklepa o začetku postopka prisilne likvidacije, ker meni, da upnik ni bil aktivno legitimiran vložiti predlog za začetek postopka likvidacije.

7. Postopek prisilne likvidacije začne sodišče po uradni dolžnosti, če tako določa zakon (1. točka 1. odstavka 420. člena ZFPPIPP) ali na predlog osebe, za katero zakon določa, da je upravičena predlagati začetek postopka redne likvidacije (2. točka 21. odstavka 420. člena ZFPPIPP). Če zakon ne določa, kdo lahko predlaga začetek postopka prisilne likvidacije, lahko predlog za začetek postopka prisilne likvidacije vloži: 1. sodišče ali drug državni ali nadzorni organ, ki je v skladu z zakonom odločil o prenehanju pravne osebe ali obstoju razloga za njeno prenehanje, ali 2. oseba na zahtevo katere je sodišče ali drug državni ali nadzorni organ sprejel odločitev o prenehanju pravne osebe ali obstoju razloga za njeno prenehanje (2. odstavek 420. člena ZFPPIPP).

8. V obravnavani zadevi postopek ni bil začet na predlog upnika, pač pa ga je sodišče prve stopnje začelo po uradni dolžnosti (1. točka 1. odstavka 420. člena ZFPPIPP). Zato so nepomembne pritožbene trditve, da upnik po zakonu ni upravičen predlagatelj likvidacijskega postopka.

9. Pritožbeno sodišče je izpodbijani sklep preizkusilo po uradni dolžnosti glede pravilne uporabe materialnega prava (2. odstavek 350. člena ZPP v zvezi s 121. členom ZFPPIPP) in sicer glede upravičenja sodišča, da po uradni dolžnosti začne stečajni postopek, iz razloga, ker je ugotovilo, da se je osnovni kapital družbe znižal pod zakonsko določen minimum, kar je po določbi 7. alineje 1. odstavka 521. člena ZGD-1 razlog za prenehanje družbe. Pri tem je preverilo, ali mu zakon, ki ureja temeljna statusna korporacijska pravila družbe z omejeno odgovornostjo (ZGD-1) daje pooblastilo za začetek postopka prisilne likvidacije po uradni dolžnosti.

10. ZGD-1 v poglavju o družbi z omejeno odgovornostjo vprašanj glede likvidacije ne ureja, se pa sklicuje na smiselno uporabo določb zakona o likvidaciji delniške družbe (522. člen ZGD-1). V poglavju zakona, ki ureja prenehanje delniške družbe, je pooblastilo sodišču, da po uradni dolžnosti izvede postopek likvidacije delniške družbe v primeru, če se zmanjša osnovni kapital družbe pod zakonsko določen najnižji znesek osnovnega kapitala, dano v 5. odstavku 404. člena ZGD-1. Ob smiselni uporabi določbe 5. odstavka 404. člena ZGD-1 za družbo z omejeno odgovornostjo, sodišče v primeru, če obstajajo razlogi za prenehanje družbe z omejeno odgovornostjo po 7. alineji 1. odstavka 521. člena ZGD-1, brez predloga in sodne odločbe o prenehanju pravne osebe, začne po uradni dolžnosti postopek prisilne likvidacije take družbe. Glede na navedeno so bili v konkretnem primeru izpolnjeni pogoji za začetek postopka prisilne likvidacije po uradni dolžnosti (1. točka 1. odstavka 420. člena ZFPPIPP).

11. Iz obrazloženega izhaja, da sodišču prve stopnje ni mogoče očitati zmotne uporabe materialnega prava. S tem pa se izkaže, da pritožba ni utemeljena in jo je zato pritožbeno sodišče zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP v zvezi s 121. členom ZFPPIPP).


Zveza:

ZFPPIPP člen 420, 420/1, 420/1-1, 420/2, 420/2-1.
ZGD-1 člen 404, 404/5, 475, 475/4, 521, 521/1, 521/1-7, 522.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
16.05.2012

Opombe:

P2RvYy0yMDEyMDMyMTEzMDQzMjU5