<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

VDSS sodba Psp 73/2017

Sodišče:Višje delovno in socialno sodišče
Oddelek:Oddelek za socialne spore
ECLI:ECLI:SI:VDSS:2017:PSP.73.2017
Evidenčna številka:VDS0017361
Datum odločbe:16.03.2017
Senat:Edo Škrabec (preds.), Elizabeta Šajn Dolenc (poroč.), Nada Perić Vlaj
Področje:SOCIALNO ZAVAROVANJE - POKOJNINSKO ZAVAROVANJE
Institut:vdovska pokojnina - pogoji na strani umrlega zavarovanca

Jedro

Pravico do vdovske pokojnine vdova ali vdovec lahko pridobi le, če so izpolnjeni pogoji tako na strani vdove oziroma vdovca, kakor tudi umrlega. Če na strani enega, bodisi na strani vdove oziroma vdovca ali na strani umrlega, pogoji določeni v ZPIZ-2 niso izpolnjeni, pravice do vdovske pokojnine vdova oziroma vdovec ne more pridobiti. Tožničin pokojni mož na podlagi 5 let pokojninske dobe ne izpolnjuje pogojev iz 27. člena oziroma 29. člena ZPIZ-2 za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine, niti pogojev iz 2. alineje 42. člena ZPIZ-2 za pridobitev pravice do invalidske pokojnine. Ker na strani pokojnega zavarovanca niso izpolnjeni pogoji iz 1. odstavka 52. člena ZPIZ-2, tožnici ni mogoče priznati pravice do vdovske pokojnine.

Izrek

Pritožba se zavrne in se potrdi sodba sodišča prve stopnje.

Obrazložitev

1. Sodišče prve stopnje je z izpodbijano sodbo zavrnilo tožničin tožbeni zahtevek na odpravo odločb tožene stranke št. ... z dne 13. 4. 2016 in odločbe št. ... z dne 25. 1. 2016 ter priznanje pravice do vdovske pokojnine.

2. Zoper sodbo je pritožbo vložila tožnica zaradi nepopolno in nepravilno ugotovljenega dejanskega stanja in nepravilne uporabe materialnega prava. Navaja, da odločb toženca ne priznava, ker so bile izdane na podlagi nepopolno in nepravilno ugotovljenega dejanskega stanja in nepravilne uporabe materialnega prava, zaradi česar je njena zahteva za priznanje pravice do vdovske pokojnine, zavrnjena. Toženec je njeno zahtevo za priznanje pravice do vdovske pokojnine zavrnil na podlagi pokojninske dobe, ki jo je njen pokojni mož dopolnil v Republiki Sloveniji.

3. Pritožba ni utemeljena.

4. Po preizkusu zadeve v skladu z drugim odstavkom 350. člena Zakona o pravdnem postopku (Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami, v nadaljevanju ZPP) pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje popolno in pravilno ugotovilo dejansko stanje in pravilno uporabilo materialno pravo. V postopku pa tudi ni prišlo do absolutnih bistvenih kršitev določb ZPP, na katere pritožbeno sodišče pazi po uradni dolžnosti. Sodišče prve stopnje je sodbo ustrezno obrazložilo z dejanskimi in pravnimi razlogi.

5. Predmet sodne presoje sta odločbi toženca št. ... z dne 13. 4. 2016 in št. ... z dne 25. 1. 2016. S citirano dokončno odločbo z dne 13. 4. 2016 je toženec zavrnil tožničino pritožbo vloženo zoper prvostopno odločbo z dne 25. 1. 2016. S slednjo odločbo je toženec odločil, da se zahteva tožnice za priznanje pravice do vdovske pokojnine zavrne. V postopku je ugotovil, da pokojni zavarovanec ni dopolnil predpisane pokojninske dobe. V obravnavani zadevi je sporno, ali so izpolnjeni pogoji za priznanje pravice do vdovske pokojnine, ki jo tožnica uveljavlja po pokojnem možu A.A..

6. Iz listinske dokumentacije izhaja, da je tožnica preko Fond PIO Republike Srbske, B. (BiH) dne 29. 7. 2015 pri nosilcu zavarovanja v BiH na podlagi Sporazuma o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in BiH vložila zahtevo za priznanje pravice do vdovske pokojnine po pokojnem možu A.A., rojenem 1. 8. 1948 in umrlem dne 5. 7. 2015.

7. Glede na tako vloženo zahtevo je pravna podlaga podana v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 96/2012, v nadaljevanju ZPIZ-2). Ta v 53. členu določa pogoje, ki morajo biti za priznanje pravice do vdovske pokojnine izpolnjeni na strani vdove oziroma vdovca. V 52. členu pa so določeni pogoji, ki morajo biti izpolnjeni na strani umrlega. Pravico do vdovske pokojnine vdova ali vdovec lahko pridobi le, če so izpolnjeni pogoji tako na strani vdove oziroma vdovca, kakor tudi umrlega. Če na strani enega, bodisi na strani vdove oziroma vdovca ali na strani umrlega, pogoji določeni v ZPIZ-2 niso izpolnjeni, pravice do vdovske pokojnine vdova oziroma vdovec ne more pridobiti.

8. V konkretnem primeru tudi po prepričanju pritožbenega sodišča na strani umrlega A.A., niso izpolnjeni pogoji za priznanje pravice do vdovske pokojnine.

9. Po prvem odstavku 52. člena ZPIZ-2 lahko vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, določenih s tem zakonom, ki je umrl zaradi posledic bolezni, pridobi pravico do vdovske pokojnine po njem le, če je ta izpolnil pogoje za pridobitev pravice do predčasne, starostne oziroma invalidske pokojnine po tem zakonu, pri čemer se smrt šteje kot da je pri zavarovancu podana I. kategorija invalidnosti ali če je bil umrli uživalec predčasne, starostne ali invalidske pokojnine iz obveznega zavarovanja ali uživalec pravic na podlagi invalidnosti iz obveznega zavarovanja.

10. Pravico do starostne pokojnine zavarovanec pridobi, ko izpolni v 27. členu določen pogoj starosti in dopolnjeno pokojninsko dobo, pri čemer minimalna zavarovalna doba, ki jo mora zavarovanec izpolniti za priznanje pravice do starostne pokojnine, znaša 15 let. Pravico do predčasne pokojnine bi zavarovanec v letu 2015 v skladu z 29. členom ZPIZ-2 pridobil pod pogojem, da je v tem letu dopolnil 59 let starosti ter 40 let pokojninske dobe. Za priznanje pravice do invalidske pokojnine skladno z 41. členom v zvezi z 52. členom ZPIZ-2 pa bi umrli zavarovanec moral izpolniti pogoje določene v 2. alineji 42. člena ZPIZ-2, to je pogoj, da je do dneva smrti dopolnil pokojninsko dobo, ki pokriva najmanj tretjino obdobja od dopolnjenega 20 leta starosti do dneva njegove smrti, šteto delovna leta kot polna leta.

11. Iz dejanskih ugotovitev sodišča prve stopnje izhaja, da je pokojni mož tožnice umrl dne 5. 7. 2015. Glede na to, da je bil ob smrti star 66 let in 11 mesecev, delovna leta kot polna leta znašajo 46 let. Tretjina razdobja od 46 letih, skladno z 2. alinejo 42. člena ZPIZ-2 znaša 15 let in 4 mesece. Pokojni tožničin mož, ki je v Sloveniji dopolnil 5 let pokojninske dobe, ne izpolnjuje pogojev, ki so v 2. alineji 42. člena ZPIZ-2 določeni za pridobitev pravice do invalidske pokojnine. Prav tako pa pokojni mož na podlagi 5 let pokojninske dobe ne izpolnjuje pogojev iz 27. člena oziroma 29. člena ZPIZ-2 za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine tako, da na njegovi strani niso izpolnjeni pogoji iz prvega odstavka 52. člena ZPIZ-2.

12. Sodišče prve stopnje je zato na podlagi 81. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (Ur. l. RS, št. 2/2004 in 10/2004, v nadaljevanju ZDSS-1) izpodbijani odločbi toženca z dne 13. 4. 2016 in z dne 25. 1. 2016 štelo za pravilni in zakoniti in utemeljeno tožničino zahtevo za priznanje pravice do vdovske pokojnine zavrnilo.

13. Iz enakih razlogov, ker na strani umrlega zavarovanca niso izpolnjeni pogoji za priznanje pravice do vdovske pokojnine, je pritožbeno sodišče na podlagi 353. člena ZPP tožničino pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo sodbo sodišča prve stopnje.


Zveza:

ZPIZ-2 člen 27, 29, 41, 42, 42/2, 52, 53.

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
25.05.2017

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDA3MzIw