<< Nazaj na seznam zadetkov
AAAArial|Georgia

 

UPRS Sklep I U 1186/2020-5

Sodišče:Upravno sodišče
Oddelek:Upravni oddelek
ECLI:ECLI:SI:UPRS:2020:I.U.1186.2020.5
Evidenčna številka:UP00039955
Datum odločbe:22.09.2020
Senat, sodnik posameznik:Zdenka Štucin
Področje:UPRAVNI SPOR
Institut:upravni spor - sestavine tožbe - zavrženje tožbe

Jedro

Sodišče nima zakonskega pooblastila za to, da bi samo nadomeščalo voljo strank. Ta volja mora biti zato izražena dovolj jasno, da lahko sodišče ravna v skladu z njo. V obravnavani zadevi temu ni tako, zato sodišče zaključuje, da tožba ni sposobna za obravnavo.

Izrek

Tožba se zavrže.

Obrazložitev

1. Tožnik je dne 18. 8. 2020 na naslovno sodišče vložil tožbo, v kateri navaja, da sproža upravni spor in toži kot prizadeti zaradi zavrnitve prošnje za dodelitev brezplačne pravne pomoči (v nadaljevanju BPP) s sklepom in odločbo Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani z dne 30. 6. 2020. Odločbo zavrača v vseh štirih točkah obrazložitve in izpostavlja zakonite roke, ki bi bili zaradi izpodbijane odločbe morda zamujeni. Tožnik je tožbi priložil izpodbijano odločbo.

2. Po prvem odstavku 30. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba v tožbi navesti tožnikovo ime in priimek ter prebivališče oziroma njegovo ime in sedež, naziv toženca, upravni akt, ki se izpodbija s tožbo, razložiti, zakaj toži, ter predlagati, kako in v čem naj se upravni akt odpravi ali ugotovi njegova nezakonitost. V zadevah, kjer je pravica ali obveznost stranke izražena v denarni vrednosti, mora biti v tožbi določena tudi vrednost spornega predmeta. Tožbi je treba priložiti tudi akt v izvirniku, prepisu ali kopiji.

3. Ob predhodnem preizkusu tožbe je sodišče ugotovilo, da je le-ta bistveno pomanjkljiva. Tožnik v tožbi ni navedel tožene stranke, prav tako tožnik ni navedel razlogov za vložitev tožbe zoper izpodbijano odločbo. Iz tožbe tudi ni razviden predlog tožnika, kako in v čem naj se izpodbijani upravni akt odpravi oz. kakšno tožbo tožnik sploh vlaga. Glede na navedeno je sodišče tožnika z dopisom z dne 20. 8. 2020 pozvalo k odpravi pomanjkljivosti tožbe in ga pri tem poučilo, kako naj tožbo dopolni oziroma popravi. Tožnik je bil tudi opozorjen na pravne posledice, če tožbe v postavljenem roku ne bo dopolnil oziroma popravil skladno z napotilom sodišča, in sicer zavrženje tožbe po drugem odstavku 31. člena ZUS-1.

4. Iz podatkov sodnega spisa je razvidno, da je bil tožniku poziv na odpravo pomanjkljivosti vročen na podlagi fikcije vročitve dne 5. 9. 2020. Naslednjega dne, torej 6. 9. 2020, je začel teči 8-dnevni rok za dopolnitev tožbe v upravnem sporu. Rok za opravo pomanjkljivosti se je iztekel v ponedeljek 14. 9. 2020, tožnik pa v danem roku, niti kasneje do izdaje tega sklepa, ni odpravil pomanjkljivosti tožbe, kot mu je to naložilo sodišče v pozivu na odpravo pomanjkljivosti.

5. Postopanje sodišča v zvezi z nepopolno in nejasno tožbo ureja 31. člen ZUS-1. Če je tožba nepopolna ali nerazumljiva, zahteva predsednica oziroma predsednik senata od tožnika, da v določenem roku odpravi pomanjkljivosti. Obenem ga mora poučiti, kaj in kako naj napravi, ter ga opozoriti na posledice, če tega ne stori. Če tožnik v določenem roku ne odpravi pomanjkljivosti tožbe in sodišče zaradi tega zadeve ne more obravnavati, zavrže tožbo s sklepom, razen če spozna, da je izpodbijani upravni akt ničen.

6. V obravnavanem primeru sodišče ugotavlja, da je tožba tudi po pozivu na odpravo pomanjkljivosti, ostala tako bistveno pomanjkljiva, da je sodišče ne more obravnavati. Tožba je zaradi nepostavljenega tožbenega predloga zahtevka, nenavedbe tožbenih razlogov, neopredelitve tožene stranke, pa tudi upoštevaje tožbene navedbe (tožnik je zgolj navedel akt, ki ga izpodbija ter da ga izpodbija v celotnem obsegu) ostala do take mere nepopolna in nerazumljiva, da jo je treba zavreči. Sodišče pri tem opozarja, da nima zakonskega pooblastila za to, da bi samo nadomeščalo voljo strank. Ta volja mora biti zato izražena dovolj jasno, da lahko sodišče ravna v skladu z njo. V obravnavani zadevi iz navedenih razlogov temu ni tako, zato sodišče zaključuje, da tožba ni sposobna za obravnavo.

7. Ker sodišče ničnosti izpodbijane odločbe ni ugotovilo, je glede na povedano tožbo na podlagi drugega odstavka 31. člena ZUS-1 s sklepom zavrglo.

8. V zadevi je odločila sodnica poročevalka kot predsednica senata na podlagi petega odstavka 59. člena ZUS-1.


Zveza:

RS - Ustava, Zakoni, Sporazumi, Pogodbe
Zakon o upravnem sporu (2006) - ZUS-1 - člen 31, 31/2

Pridruženi dokumenti:*

*Zadeve, v katerih je sodišče sprejelo vsebinsko enako stališče o procesnih oz. materialnopravnih vprašanjih.
Datum zadnje spremembe:
16.12.2020

Opombe:

P2RvYy0yMDE1MDgxMTExNDQyMDYy