Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

sodni postopki

Vrhovno sodišče zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti v zadevi Patria

07.11.2014 / Vrhovno sodišče

Senat kazenskega oddelka Vrhovnega sodišča RS je s sodbo z dne 1. 10. 2014 zavrnil zahteve za varstvo zakonitosti obsojenih Ivana Janše, Ivana Črnkoviča in Antona Krkoviča. Obsojeni so dolžni plačati vsak sodno takso v višini 1.000,00 EUR.

VSRS se je v sodbi opredelilo do vseh razlogov navedenih v zahtevah za varstvo zakonitosti in njihovih dopolnitvah, ki so jih vložili zagovorniki obsojenih.

Ker sodišče z odločbo enotno in celovito predstavi svojo argumentacijo, dodatnih interpretacij v okviru sporočila za javnost ne more podajati. Zaradi njene obsežnosti (74 strani) lahko VSRS na tem mestu zgolj opozori na nekatere vsebinsko pomembnejše dele, ob čemer pa izrecno poudarja, da je za celovito razumevanje zadeve treba upoštevati celotno odločbo.

V odločbi se je VSRS najprej opredelilo do zatrjevanih kršitev kazenskega zakona, zlasti v točkah 13 do 22, od 23 do 25 glede zahtev zagovornikov obsojenega Janše ter 26 do 31 glede zahtev drugih dveh obsojenih, iz katerih izhaja, da opisano dejanje vsebuje vse zakonske znake očitanih kaznivih dejanj.

V točkah od 53 do 74 se je sodišče opredelilo do očitanih bistvenih kršitev v zvezi z obrazložitvijo sodbe in opisom dejanja.

V zvezi z zatrjevanjem bistvenih kršitev postopka se je VSRS zlasti v točkah 79 do 87 opredelilo do sodbe na podlagi indicev oziroma posrednih dokazov.

V točkah od 96 do 107 je obravnavalo vprašanja zatrjevane nezakonitosti dokazov pridobljenih s hišnimi preiskavami na Finskem, v točkah 116 do 118 pa dopustnosti izjav, ki so jih dali finski državljani kot osumljenci v predkazenskem postopku na Finskem. V točkah od 127 do 129 je obravnavano vprašanje zakonitosti hišnih preiskav v Sloveniji.

V točkah od 133 do 136 se je sodišče ukvarjalo z vprašanji očitanih kršitev pravice do nepristranskega sojenja na prvostopenjskem sodišču, v točkah 137 do 139 na pritožbenem sodišču, v točki 140 pa na Vrhovnem sodišču.

V nadaljevanju se je v točkah od 141 do 144 opredelilo do očitkov o kršitvah pravice do obrambe, v točkah 146 do 155 pa do navedb o neustrezni obrazloženosti odločbe višjega sodišča.

Priloga: Sodba VSRS v zadevi I Ips 2457/2010 (anonimizirano skladno z določbami ZDIJZ)