Skoči na vsebino
Logotip - Okrajno sodišče v Sežani
Skoči na vsebino
Logotip - Okrajno sodišče v Sežani

S Hišo za otroke do otrokom manj stresnih sodnih postopkov

09.10.2018 / Vrhovno sodišče

Z zaključnim dogodkom in podpisom pisma zaveze o sodelovanju zaključili pripravljalna dejanja skupnega projekta Evropske komisije in Sveta Evrope “Barnahaus/Hiša za otroke”. Hiša za otroke v Sloveniji je namenjena izpeljavi otroku prijaznega in učinkovitega sodnega postopka.

S podpisanim pismom zaveze o sodelovanju pri vzpostavitvi prve Hiše za otroke so se  zaključila pripravljalna dejanja omenjenega skupnega projekta Evropske komisije in Sveta Evrope, pri katerem poleg ministrstev za pravosodje, za zdravje in za notranje zadeve ter ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Vrhovnega državnega tožilstva in Generalne policijske uprave, sodeluje tudi Vrhovno sodišče Republike Slovenije. 

Gre za projekt, katerega cilj je vzpostavitev Hiše za otroke v Sloveniji, ki je v prvi vrsti namenjena izpeljavi otroku prijaznega in učinkovitega sodnega postopka, ko gre za obravnavo kaznivih dejanj spolnih zlorab pri otrocih. Model Barnahus (islandsko »hiša za otroke«) je vodilni evropski model za usklajeno, otrokom prijazno, medinstitucionalno in multidisciplinarno obravnavo spolne zlorabe in drugih oblik nasilja nad otroki. Prva hiša za otroke je začela delovati leta 1998 na Islandiji. Osnovni namen modela Barnahus je, da se otrok izogne ponavljajočim razgovorom s predstavniki različnih služb na različnih lokacijah, tako da se zagotovi sodelovanje med ustreznimi sodnimi, socialnimi in zdravstvenimi akterji na otrokom prijazni lokaciji.

Leta 2017 je Vlada Republike Slovenije sprejela sklep o ustanovitvi Hiše za otroke v Sloveniji, za pomoč pri tem procesu pa je bila ustanovljena medresorska delovna skupina, katere člani so tudi predstavniki sodstva. Medresorska delovna skupina se od takrat redno srečuje ter raziskuje pravne, politične in praktične priložnosti in ovire glede ustanovitve Hiše za otroke v Sloveniji. Poleg tega je aktivno vključena v proces priprave Nacionalnih smernic. Te vsebujejo niz vodilnih načel za ustanovitev in delovanje prve Hiše za otroke v Sloveniji. Nacionalne smernice in proces ustanovitve Hiše za otroke v Sloveniji kažejo precejšen napredek pri zavezi Republike Slovenije, da bo zagotovila otrokom prijazno pravosodje in jim omogočila podporo v skladu s pravnimi obveznostmi in smernicami EU in Sveta Evrope. Z vidika Vrhovnega sodišča RS pa celoten projekt predstavlja nadaljevanje prizadevanj sodstva preko realizacije informativnih gradiv ter varnih sob, ki že obstajajo na nekaterih sodiščih. Pomembna vrednost projekta je tudi v izobraževanju potrebnega števila strokovnjakov za opravljanje razgovora z otrokom. S strokovnim razgovorom se pomembno zmanjša dodatna travmatizacija otroka, je pa tudi nujen pogoj za to, da sodniki od otroka pridobijo pristne podatke, ki so potrebni za korektno izvedbo sodnih postopkov.