Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije
Skoči na vsebino
Logotip - Sodstvo Republike Slovenije

informacije

vprašanja in odgovori

Ključne besede: pripor, tožilec

Področje, kategorija: KAZENSKOPRAVNO / Kazensko sodstvo
Datum zadnje spremembe: 05.06.2014

Vprašanje

Kdo odloča o predlogu za odpravo pripora?

Odgovor

Pripor mora v skladu z 200. členom Zakona o kazenskem postopku (ZKP) trajati najkrajši potrebni čas in se v kateremkoli času med postopkom odpravi, takoj ko prenehajo razlogi, zaradi katerih je bil odrejen.

Preiskovalni sodnik sme med preiskavo odpraviti pripor v soglasju z državnim tožilcem, če teče postopek na njegovo zahtevo, razen če ga odpravlja zaradi poteka roka, kolikor sme trajati, ali če je državni tožilec odstopil od pregona. Če se preiskovalni sodnik in državni tožilec ne strinjata, preiskovalni sodnik zahteva, da o tem odloči zunajobravnavni senat, ki mora odločiti v 48 urah (206. člen ZKP).

Po vložitvi obtožnice do izreka sodbe sodišča prve stopnje odloča o priporu senat (207. člen ZKP), razen če je obtoženec v priporu in ob vložitvi obtožnice ni predlagano, naj se pripor podaljša. V tem primeru odloča predsednik senata, ki brez odlašanja izda sklep o odpravi pripora (3. odstavek 272. člena ZKP).

Ob izreku sodbe o priporu odloča sodeči senat, pri čemer senat pripor vselej odpravi in odredi izpustitev obtoženca, če tožilec pred izrekom sodbe ne predlaga podaljšanja pripora, če je obtoženec oproščen obtožbe ali spoznan za krivega, pa mu je kazen odpuščena, če je obsojen samo na denarno kazen ali mu je izrečen sodni opomin ali pogojna obsodba, če je zaradi vštetja pripora kazen že prestal ali če je obtožba zavrnjena ali obtožnica zavržena.

O odreditvi ali odpravi pripora po razglasitvi sodbe do njene pravnomočnosti oziroma do nastopa kazni odloča zunajobravnavni senat sodišča prve stopnje, pri čemer se pripor odpravi bodisi po uradni dolžnosti ali na predlog strank po zaslišanju državnega tožilca, če teče postopek na njegovo zahtevo (361. člen ZKP).

 

Morda vas zanima tudi:

Kje lahko pridobim potrdilo o nekaznovanosti?

Kje lahko dobim potrdilo, da se zoper mene ne vodi kazenski postopek?

Ali je res, da moram kot oškodovanec v kazenskem postopku vložiti premoženjskopravni zahtevek, če želim dobiti denar povrnjen in kdaj ga lahko pričakujem?

nazaj na seznam